schaats op de sloot naar de Hoge Wurft achter Jaap Tin. Er deden heel wat mensen mee, want zo was dat toen en ook ik had me opgegeven. Na de loting was ik samen met Henk Houter maar Henk strooide een skaats, dus gien prois. Ook hadden we in die jaren onderduikers op de Stroet waarvan er een heel goed kon schaatsen en waarmee ik een beetje verkering kreeg, 't Voegde nog al maar toen het ois weg was is de verkering ok zomaar dood bloed. Schaatsen na de oorlog Vlak na de oorlog in 1947 in een lange en strenge winter was er gemaskerd ijsfeest op de Stroeterwiel wat een hoop volk trok. Ik stond als sneeuwpop ver kleed op het kantje van de wiel achter het huis van De Pee. Er liepen en reden een hoop mensen langs die voor me bleven staan en probeerden te raden wie er in die sneeuwpop zat. Ik had een pijp in mijn mond dus zag je iets van mijn lippen, maar ik had net koortsuit slag dus hoorde ik iemand zeggen: 't is een man hoor dat zie ik aan z'n lippen". Als je dat dan hoort dan geniet je! Mijn broer deed trouwens ook mee; als schoorsteenveger. En het was wel leuk, hij wist niet dat ik mee deed, en ik wist niet dat hij mee deed, maar ik zag het aan zijn manier van schaatsen. Hij reed daar met een zelf gemaakte hogehoed, een zwart gezicht en een zelfgemaakt laddertje. Maar schaatsende vort viel Siemen met het hele spul, hogehoed vloog in de sneeuw en 't laddertje stik. 't Was trouwens een barre mooie eivend en ik had nog een prois ok! Klaas Toen kwam Klaas Hemmer in mijn leven en kwam ik in Sint Maarten aan de Wijzendweg terecht, met tegenover ons huis de Veert een grote brede sloot. Dus als er in de winter ijs lag kon ik tussen de bedrijven door zo op de steiger m'n schaatsen aandoen en een half uurtje schaatsen, 't Kon niet mooier, ik kon even goed alles in de gaten houden. Toen kwam de tijd van Ard en Keesie en ben ik twee keer met de bus van Peerenboom naar Gotenburg geweest. Zonder Klaas, wat jammer was, maar die ging liever naar een voetbal wedstrijd. Op zich een mooie belevenis. De eerste keer werd een Noor kampioen, maar dat maakte allemaal niks uit. Want als je met een bus vol Nederlanders op de tribune zit (toen nog buiten) met voor je de Noren en naast je de Russen, dan moedig je ze allemaal aan. En de tweede keer werd Ard Schenk kampioen, nou toen kon het helemaal niet meer stuk. Omdat snow- boots toen nog niet in de mode waren, liepen de meeste Nederlanders op klompen, en zagen of wisten ze meteen waar we vandaan kwamen, en hadden we vanwege die klompen veel bekijks. Uit onze bus liep er een voor we naar huis gingen, met het spandoek om zijn voeten, die had zijn klompen verruild voor een paar vachthandschoenen. Inmiddels had ik in de lange winter van 1963 een paar echte schoonrijschaat- sen gekocht. Ik moest ze bij de fabriek bestellen want in Schagen verkochten ze ze niet. Het waren alleen de schaatsen, dus mijn ouwe schoenen die ik in 1946 op twee schoenenbonnen had gekocht er weer op, en ik heb in 1979 de stoute schoenen aangetrokken, om met een wedstrijd schoonrijden mee te doen in Nieuwe Niedorp. 't Was mistig weer, 't dooide al en het ijs was slecht, maar ik weet nog dat er een tegen me zei; en je kijkt naar de toppen van de bomen. Ik was altijd bang dat ik in een scheur reed of dat er iets op het ijs lag, dus keek ik altijd een beetje naar het ijs naar beneden. Deed het graag maar was tijdens de wedstrijd te gespannen om er van te genieten. Bij de start stond een jurylid, halfweg een jurylid en aan het Zicht op Haringcarspel Een middagje lekker schaatsen op het Stroeterwiel. Grietje Groenveld en ik, op de achtergrond derde van links, Cor Grootjes en geheel rechts Piet Borst. Het huis is van J. Bakker en schuitenmaker C. Bregman. Schaatsen op het Stroeterwiel, links J. Roozendaal, vooraan Cor Blokker, Jan Tin, Guus Koning en Louw Barten. Daarachter Gré Barten, Nel Sijbrands, Annie Blokker, Grietje Groenveld en Marie Sijbrands. Links het huis waar toen Pie woonde, het huis met gebroken kap was de werkplaats van Klaas Wit. Daarnaast het huis van de familie Kaai, helemaal rechts woonde C. Bregman. december 2013

Zicht op Haringcarspel | 2013 | | pagina 28