Zo opende ik op 14-jarige leeftijd op 14 juni 1929 mijn eerste echte winkel met de naam 'Klein Begin'. Met de opening kreeg ik zeven bloemstukken en ik stond er bij te huilen als een kind, alhoewel ik toen al een jaar een kleine zakenman was. Chevrolet De prijzen van alle artikelen bleven nog zo ontzettend laag dat je voor f. 100,- zeer veel artikelen moest inpakken. Als ik overdag met fiets en koffers de boer op ging, was mijn moeder mijn winkeljuffrouw. Toen mijn zuster enige jaren later van school afkwam heeft die 8 jaar als verkoopster in de winkel gestaan. Weer vier jaar later kocht mijn vader op Texel een tweedehands auto voor mij, een Chevrolet, voor f. 225,-. Ik was de koning te rijk. Van toen af kon ik veel meer goederen meenemen, veel meer klanten bezoeken, en wat ik op de fiets niet kon, nu ook Wieringen erbij betrekken. Alles zelf doen De eerste jaren maakte ik zelf mijn etalages, want een etaleur kon er toen natuurlijk nog niet af. Ik deed alles zelf. Iedere veertien dagen op dinsdag stond ik om half vijf op, want dan gingen mijn vader en broer naar de Purmerender veemarkt. In alle vroegte kon ik dan lekker ongestoord werken en om negen uur was de etalage klaar. Dat moest ook, want een half uur later ging ik weer per fiets met mijn handel de boer op. Mijn etalages werden steeds beter en na drie jaar, tij dens een etalagewedstrijd in 1938, ter gelegenheid van de feesten van het 40-jarig jubileum van de koningin, behaalde ik al een derde prijs in de kleine winkel aan het Molenpad. In 1947 had ik een grote stand op de middenstandstentoonstelling in Schagerbrug (deze tentoonstelling vond plaats ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Gemeente Zijpe) en behaalde daar de eerste prijs, mét koninklijke onderscheiding, aangeboden door burgemeester Breebaart. Mijn omzet groeide gestaag en na 10 jaar in de kleine win kel op het Molenpad te hebben gewerkt was er geen plaats in het huis, het winkeltje, de logeerkamer of de zolder waar geen textiel lag. Nieuwe zaak en grote schulden In 1938 kwam er aan de Rijksweg in 't Zand een groot en zeer oud winkelpand te koop. Dit werd gekocht en tot de grond toe afgebroken. Architect Dekker uit Schagen ontwierp een moderne winkel met etagegalerij, waar boven de bedden, dekens en meubelafdeling konden worden ondergebracht. Op 4 november 1939 (tien jaar na de opening van mijn eerste winkeltje) opende ik toen voor het dorp de mooiste winkel uit de omtrek, met een verkoopop pervlakte van ongeveer tweehonderd vierkante meter. Het was een zeer slechte tijd. Wat de bouw betrof was het voor mij een gunstig jaar, want alles wat in de verbouwing verwerkt werd was van eerste klas vooroorlogse kwaliteit en de prijzen op z'n laagst. Het gehele pand met bovenetage en garage (zonder woonhuis), inclusief C.V., kostte toen slechts f. 9.400,. Toen de bouw klaar was moest de zaak nog geïnstal leerd worden en vol goederen komen. Ik zat in die dagen goed onder de rode streep, maar had prima geldschieters, waaraan ik geen hoge rente hoefde te geven en van wie ik zo veel kon krijgen als ik nodig had. Maar ik zat toen naar de maatstaven van die tijd wel enorm in de schulden. Maar ja, iedere zakenman komt altijd wel net f. 10.000,- te kort. Klanten ophalen met de auto Door de grote moderne zaak die ik toen had, kon ik mijn artikelengroepen, ook in verband met de boven etage, belangrijk uitbreiden met meubelen (bescheiden), het complete beddenvak, kinderwagens, karpetten en de volledige woninginrichting. Ik deed reuze mijn 8 Zicht op Haringcarspel december 2013

Zicht op Haringcarspel | 2013 | | pagina 10