In Twente liggen de vuren vaak zo dicht bij elkaar dat je bij het ene vuur het andere kunt zien. Die vuren daar worden overigens ook nog wel met Koninginnedag ontstoken. Vurige tongen Pasen valt altijd tussen 22 maart en 25 april en 50 dagen na Pasen is het Pinksteren. In 2012 is dat op 8 april en 27 mei. Ook rond Pinksteren ontstonden er gebruiken. Pinkstermelken en daarvan afgeleid Luilak, Pinksterbloem of Pinksterbruid, Pinksterkroon, Kallemooi, Meidenmarkt, 3e Pinksterdag in Zaansteek-Waterland en Zeeland, bedevaarten, processies en ook het Pinkstervuur. Met Pinkstervuur wordt eigenlijk het vuur bedoeld dat 50 dagen na de hemelvaart van Christus neerdaalde op de apostelen, dat in de Bijbel als volgt staat omschreven: "Plotseling kwam er uit de hemel een geluid dat leek op een enorme windvlaag en het vulde het hele huis, waar zij zaten. Op hun hoofden ver toonden zich tongen als van vuur, die zich verdeelden, en het zette zich op ieder van hen." Verder vindt je namen terug als Pinksterweide, waarop met Pinksteren geloofsgenoten bijeen kwamen en soortgelijke vuren ontstaken als met Pasen. De Pinkstervuren zijn nu bijna overal vervangen door kaarsen. Er zijn in Europa meer traditionele vuren, maar laat ik me bij Nederland en Noord-Holland houden. De Meierblis Naast de Békering is er in Noord-Holland nóg een traditioneel vreugdevuur dat op 30 april ontstoken wordt; de Texelse 'Meierblis'. Een Meierblis is een groot vuur van afval- en snoeihout, dat aan het begin van de avond wordt aangestoken. De datum gelijk aan Koninginnedag is toeval. Volgens deskundigen is de Meierblis een restant van een Germaans gebruik om met een dergelijk vuur de wintergeesten te verdrijven. Er zijn soms meer dan 100 Meierblissen op Texel.Vaak heel gezellig, met aardappels poffen en eikaars gezich ten zwart maken met de as. Koninginnestook Eerst nog maar even terug naar Békeren. Ina Broekhuizen-Slot heeft in de jaarbundel van het Historisch Genootschap Oud West-Friesland in 1989 in het West-Fries een leuk artikel geschreven met de titel 'Koninginnestook'. Met haar toestemming neem ik daar wat tekst van over. Ina schreef me "Wij deden dat Békere in mijn jeugd (eind vijftiger jaren) in Sint Maarten. Net als veel dorpen in West-Friesland hadden we op een hoekie land op 30 april een Koninginnestook." Schoolkinderen gingen al weken vóór 30 april in groepjes langs de huizen om allerlei brandbaar materiaal op te halen. En eigenlijk kregen ze overal wel wat. Sommigen gaven geld voor petroleum. Alles ging naar een vaste stookplek, een landje waar toch niks groeide en waar de brand geen gevaar opleverde. Hoe groter de hoop, hoe mooier de stook zou worden. Uiteraard hielpen de vaders mee om de hoop te bouwen, en de dorpen beconcurreerden elkaar ook wel. Wanneer het dan eindelijk 30 april was en het sche merig werd (in het West-Fries heet dat "tweilichtig") verzamelde het halve dorp zich op het landje. Dan ging de fik erin. De jeugd rende rond het vuur en er werd snoepgoed uitgedeeld. Aan de koningin werd niet gedacht, maar het was elk jaar een prachtfeest. Deze Koninginnestook heet dus Békeren en er werd gezegd "We gaan naar de Békering." Meerdere schrijfwijzen In het woordenboek van Jan Pannekeet wordt békeme (met een m) omschreven als werkwoord, en heeft het twee betekenissen. 1. Stro, stoppels e.d. op de akker verbranden en 2. vreugdevuur ontsteken op de avond van Koninginnedag. J.P. de Geus schrijft: "békenen werd aangestoken op de avond van 19 februari, de verjaardag van Willem drie." Er zijn dus verschillende schrijfwijzen, maar békere, békeme of békenen hebben alle met hetzelfde te maken. Tot slot Mevrouw Bos-Wardenaar uit Dirkshorn schrijft dat het Békeren in haar jeugd plaatsvond op 31 augustus, de verjaardag van koningin Wilhelmina. Dat laatste klopt met de beleving van mijn moeder. Het zal dus wel zo zijn dat het Vreugdevuur van 19 februari is verhuisd naar 31 augustus, en later naar 30 april. Maar de oorspronkelijke datum was 19 februari. 4 Zicht op Haringcarspel mei 2013

Zicht op Haringcarspel | 2013 | | pagina 6