Békering auto. Als de aanstaande vader me 'op de fiets' kwam halen, bleef ik er meestal tot de baby er was, anders blééf hij fietsen, zeker als de afstand wat groter was. Bovendien gaf het de aanstaande moeders rust als ik er was. Ik was veel aan het breien om maar wakker te blijven. De meeste vrouwen bevielen in hun eigen bed, waaronder 'klossen' geplaatst waren, zodat het bed wat hoger kwam te staan. In Warmenhuizen heb ik heel snel mijn kleine autootje moeten inruilen. Hij was te licht voor de open, winderige omgeving, zó erg, dat ik bij tijd en wijlen bijna van de dijk of de weg waaide! Jongen of meisje? De medische indicatie om in het ziekenhuis te beval len was heel streng. Er waren maar twee gynaecologen in die tijd, één in het Sint Elisabeth ziekenhuis en één in het Centraal ziekenhuis. Deze artsen werkten ieder met één assistent. Echoscopie bestond in mijn tijd nog helemaal niet, hooguit bij twijfel een foto na de zevende maand of als het misschien een tweeling zou kunnen zijn. Toen de echo eenmaal ingevoerd was, werd er in de begintijd enkel een echo op indicatie gemaakt. Van 'pretecho's' hadden we nog nooit gehoord! Nu blijkt dat er geen nadelige gevolgen zijn, worden er in het begin van de zwangerschap echo's gemaakt om de precieze duur vast te stellen. In de 14e week wordt er gekeken naar eventuele afwijkingen van de vrucht en later naar de groei. Geen mens wist vroeger wat het kind zou worden, een jongen of een meisje, dus rustig afwachten tot de baby werd geboren, was het enige wat de ouders konden doen. Terug naar het ziekenhuis Wij, als verloskundigen, konden enkel op onze handen en intuïtie vertrouwen. Ook de indicaties voor een ziekenhuisbevalling zijn sterk verruimd en nu kunnen vrouwen ook vrijwillig de keuze maken om in het ziekenhuis of thuis te bevallen. Allemaal veranderingen ten goede. De mobiele telefoon is ook een uitkomst, daarmee ben je altijd bereikbaar. Ik zie het er wel van komen dat thuisbevallingen in de toekomst helemaal zullen verdwijnen, misschien worden ze zelfs wel ver boden. De gezinnen waren vroeger veel groter. Een dertiende kindje in een gezin zal je nu niet meer tegen komen. Met de komst van 'de pil', werden de gezinnen steeds kleiner, ook daar zijn veel veranderingen waarneembaar. Ongeveer 5000 kinderen heb ik in al die jaren mogen helpen op de wereld te zetten. Toch zijn thuisbeval lingen voor mij altijd mijn mooiste en intiemste geweest. Het belangrijkste is altijd gebleven: het geluk en de dankbaarheid van de moeder om na alle pijn en ongemak haar kindje in haar armen te houden. Ondertussen ben ik alweer 20 jaar gepensioneerd, maar het is een mooie tijd om aan terug te denken! Door Kees deWildt In een vorige 'Zicht' schreef mijn nicht Willy Kok over mijn moeder, Marie Tesselaar, die herinneringen ophaalde uit de periode 1917-1946. In dat interview stond onder andere; "Eén keer per jaar haalden we alle opgespaarde spullen op voor de bekering??? op Koninginnedag" Die vraagtekens wil ik hierbij proberen in te vullen.Vooral omdat er, toen ik tussen 1960 en 1963 op Kalverdijk inwoonde bij ome Siemen en tante Trien, in het vroege vooijaar ook hout, koolstronken (strukken) en alles wat kon branden werd gesprokkeld voor zo'n bekervuur. Om te beginnen de uitspraak. Met bekering wordt hier niet bedoeld; mensen overhalen zich aan een bepaald geloof te verbinden. De klemtoon ligt op de eerste e, je spreekt het dus uit als Békering, Békeren of Beekeren, en deze woorden hebben alle te maken met het vreugdevuur. De traditie van vreugdevuren is in alle streken van Europa terug te vinden. Op le of 2e paasdag (soms op 'stille zaterdag') worden op veel plaatsen vuren ontsto ken van bijeen gesprokkeld hout, takken, grof vuil en huisraad, de zogenaamde Paasbulten. In Nederland zie je deze Paasvuren voornamelijk nog ten oosten van de lijn Leeuwarden - Meppel - Amersfoort - Eindhoven. mei 2013 3 Zicht op Haringcarspel

Zicht op Haringcarspel | 2013 | | pagina 5