Zicht op Haringcarspel 6-5-1858 toen hij zich wederom als knecht verhuurde in Broek op Langedijk. Dat verblijf bracht hem in contact met zijn eerste vrouw en al snel kwam het tot een huwelijk met Vrouwtje de Wit, de weduwe van Gerrit Wagenaar. Op 27 jarige leeftijd huwde hij en trok bij Vrouwtje in. Maar de rusteloze Jacob keerde op 20-4-1860 tijdelijk terug in Warmenhuizen om vervolgens op 13-4- 1862 naar Sint Maarten te verhuizen. Drie jaar daarna kwam hij al weer terug naar Warmenhuizen visser op zijn oude stek. Ca. 1900: het Grand Trunk Train Depot in Oak Glen bij Lansing, het station waar de familie Van Haren-carspel waarschijnlijk gebruik van maakte. en werd weer Emigratie Ondertussen kregen ze vijf kinderen waarvan er maar twee bleven leven. En tot overmaat van ramp overleed zijn Vrouwtje in 1866. Maar een dik halfjaar daarna huwde Jacob al met de dienstmeid Trijntje Pover uit Zuid-Scharwoude. Zij kregen in Nederland vijf kin deren waarvan er ook maar twee bleven leven. Maar "t wild zat um in de biene' en in april 1873 liet Jacob zich uitschrijven in Warmenhuizen en deed de grote stap van emigratie. Met zijn vrouw Trijntje en hun vier dochters vertrok hij naar Rotterdam. De over tocht werd gemaakt met het gloednieuwe stoomschip Castor van Koninklijke Nederlandse Stoomvaart Maatschappij KNSM. De 'Castor' was een stalen schip ge-bouwd bij A. J. Inglis in Glasgow en was 77 meter lang en 10 meter breed. Met z'n ene schroef haalde het een snelheid van 10 knopen (18'A km per uur), redelijk snel voor die tijd De eerste reis van de Castor en Jacob met zijn gezin naar New York begon op 21 april 1873 en eindigde daar voorspoedig na 18 dagen op 9 mei. Bekend is dat Jacob met zijn gezin naar Chicago trok waar net twee jaar daarvoor de grote brand had gewoed waarbij een groot deel van de stad (10 km2) was afgebrand en 14 van de bevolking (300.000) dakloos was geworden, dus werk genoeg. Waarschijnlijk heb ben ze de afstand overbrugd met de trein. Tussen 1866 en 1873 was maar liefst 56.000 kilometer spoor aangelegd, dat overigens de aanleiding was voor de ondergang op 18 september 1873 van de investeer der, de Philadelphia bankfirma Jay Cooke Company in New York. Dit luidde de Lange Depressie in welke duurde tot 1879. Jacob zal dat aan den lijve ondervonden hebben want ook de First Lansing State Bank moest daarbij het onderspit delven. Want Jacob belandde in Lansing, een kleine nederzetting zonder water en elektriciteit en met wegen die niet verhard waren. Het was een dorp waar veel Nederlanders en Duitsers naar toe trokken. In 1900 waren er slechts 830 inwoners en 30 jaar later waren dat er maar vier keer zoveel. Doch, zoals Jacob al schreef, Chicago rukte op als grootste stad van de Verenigde Staten. Heden ten dage is Lansing dan ook een onderdeeltje van het grote Chicago. Bij zijn vertrek uit Rotterdam had Jacob niet gezegd dat hij visserman was maar boer, landar beider en bouwman, waarmee hij waarschijnlijk hoopte sneller werk te krijgen. Verdere activi- december 2012 OAK OLtN

Zicht op Haringcarspel | 2012 | | pagina 25