Emigrantenbrief uit Lansing Illinois USA Door Fred Hoek Zicht op Haringcarspel In de Kroniek voor het Schermereiland (nr. 3, jaargang 26, september 2009) verscheen mijn verhaal over de landverhuizer Jacob Hoek uit de Schermer. Jacob emigreerde in 1855 naar Chicago en stierfin 1906 uiteindelijk in Lansing. Na publicatie ontving ik een briefje uit Amstelveen van mevrouw Nubé-Jonker. Een brief met daarin een kopie van een emigrantenbrief uit 1886. Louter en alleen om het feit dat de brief was verzonden uit Lansing stuurde zij mij de brief met een transcriptie. Blijkens de stempels op de achterkant van de envelop is de brief 19 maart 1886 om 12.30 uur vanuit Lansing verstuurd, en geadresseerd aan Maartje de Wit wed. K. Groet, op tolke Gemeente Schagen. Geen straat of huisnummer. Maar in de buurt van Schagen wist iedereen Tolke te vinden en dan is het niet moeilijk de aangeschreven persoon te achterhalen; de brief arri veerde 1 april van datzelfde jaar keurig op z'n bestemming. Enveloppe of brief bevatten geen adres van de afzender. De inhoud is de moeite van het lezen waard en geeft een aardig beeld van de producten en prijzen die des tijds golden aan de andere zijde van de oceaan. De briefschrijver laat zich enthousiast uit over zijn nieuwe vaderland, dat in zijn ogen stukken beter is dan het 'ongelukkige holland'. Onderstaand volgt de letterlijke tekst, waar voor de leesbaarheid hier en daar een punt tussen de zinnen is gezet. De oorspronkelijke brief is namelijk als één lange zin achter elkaar geschreven. K'M C>'. zzz Aan Maartje de Wit wed. K. Groet op tolke Gemeente Schagen Provincie Noordholland Koningrijk Nederland Europa Lansing Maart 86 Ge Agte Vrienden Wit! Wy Zegge u Lieden hartelyk dank voor uwe letters die gy ons hebt toegezonde. Wy zyn de S Heeren goedheid dan nog in het land der levende of schoon wy op het ogenblik alle met zware kou bevangen zyn en zere keel maar het welk wy hopen van voor by gaande aard te sullen zyn en die wy denken voort te komen van het ongestadig weer en ook van het laats vanfebruary verhuisd dat is anders de tijd niet de tyd is hier April. Maar de plaats die ik gehuurd heb die was leeg dus dat was om de mis te hebben ik had 6 jaar op die plek gewoont en nu heb ik er weder een voor 6 jaar gehuurd. 80 Akkers groot voor 1 doller 50 cents de Akkers of 120 in het jaar met huis 2 grote Hooi schuren stal voor 16 koejen en 4 paarden wat appel bomen kerse en druive aalbessen enz Wat ons brood aan gaat geen reden van klagen maar stof van dankbaarheid. De teelst was niet zoo groot maar de prys was redelyk ik verkogt mijn hooi dat ik over had en daar kon ik goed myn rent mee betalen. Ik heb voor 150 dollar aan aardappele gehad 140 aan uijen ruim 25 aan kool 40 koorn en dan nog heel wat eijere en jonge haantjes en wat vette kalve dat wy hebben een ruim leven. Daar ik dit jaar zelf geen varkens of koe hat ik kogt van de herfst !4 van een vette koe voor 5V2 cents het pond en ander half varken 452 pond schoon spek voor 4 en drie kwart cents het pond en wy zyn met ons 5 in de huishouding dat wy hebben van alles. Witte zuiker kost 8 cents goede koffij bonen 16 cents gort 8 cents enz en de kleere zyn hier ook goed koop maar ze duure niet lang wat het werk aan gaat. Van mei tot October druk maar van October tot mei weinig te doen want ik heb 10 stuk koe vee maar kan ze in een uur tyd best verzorgen want dat gaat hier veel gemaklykker als in Holland. Ik woon nu een groot uur van de stad waar ik alles verkopen december 2012 19 t- iéfb

Zicht op Haringcarspel | 2012 | | pagina 23