Op het ijs in 1948 en Verkeringstijd Duinvermaak Zicht op Haringcarspel Door Siem Bakker Nzn Door Jan Spaansen Alhoewel zeker vermakelijke belevenissen uit mijn verkeringzoekende periode in de duinen zijn op te tekenen, ga ik terug naar de schoolreisjes naar de speeltuin Duinvermaak aan de Breelaan in Bergen. Die herinnering zal ik blijven koesteren totdat er voor mij een tijd komt dat niets meer te koesteren valt. Verker ingstij d Nel en Jo op de motorkap van de auto van Cor Bakker, een oudere broer van Jo. Op het erf van het ouderlijk huis in de Slootgaard, bij de viering van het 45-jarig huwelijksfeest van Cees Bakker en Anna Tesselaar op 5 mei 1949. Jo Bakker was toen vieren twintig, Nel twintig lentes oud. "Geld voor een verlovingsfeest hadden we niet." Ze trouwden op 7 mei 1953. Dezelfde auto was hun trouwwagen. Ze namen hun intrek in een stolpboerderij aan de Veluweweg, wat later verhuisden ze naar de Volleringsweg. Nel woont nog altijd in het Waarland. Stoer op klompen Over het ijs ten zuiden vanTuitjenhorn, voor de ruil verkaveling. Geheel in de volksstijl van 1948 schaatsen vijf personen op de achtergrond'armpie deur'. Het is februari 1948, ten zuiden van de Koorndijk, vlak bij de Dorpsstraat. Het dwarse gebouw links achter de andere gebouwen is een café, tegenwoordig'De Ruif'. "Op de sloot bij ons in Tuitjenhorn zie je van links naar rechts: Bertus Stoop, Jopie de Vries, Jo Bakker, Klaas Tesselaar. Geen van dit viertal leeft meer," aldus Nel Bakker-Tesselaar. Klaas Tesselaar is haar broer, Jopie de Vries was als bakkersknecht in de kost bij bakker Wester en Bertus Stoop was een buurjongen. Rond deze tijd hebben Nel Tesselaar en Jo Bakker verkering gekregen. Het gezin van Evert Tesselaar, landarbeider, en Lies Groot woonde aan de Korendijk. Nel was een van de jongeren. Onrustig ruim op tijd wasje bij de school waar dan een autobus kwam, waarin om de plaatsen bij het raam werd gestreden. Zo'n schoolreisje heb ik met een kleverige broek moeten doormaken, omdat ik achter in de bus naast een melkbus zat waarin de ranja bij de spoorbrug van Schoorldam hotseklotsend langs het niet goed slui tende deksel gutste. Maar dat kon de pret niet drukken. Twee kilometer verder kwam dan het moment dat ik in mijn beleving het uitdagende buitenland binnenreed. Links de kwekerij Sursum Corda en daarna door het bos richting Bergen. Daar ontrolde zich tien kilometer van Kalverdijk het buitenlandgevoel, op die weg die door het donkerste buitenbos voerde. Na nog weer een kilometer was de speeltuin Duinvermaak, daar waar die grote hob bel tot de verbeelding sprak en waarop ieder zijn plekje moest bevechten. Na anderhalf uur alle favoriete speel- december 2012 17

Zicht op Haringcarspel | 2012 | | pagina 21