Verzamelaar Niels Jonker Door Sam Schipper Zicht op Haringcarspel Geboren op 5 januari 1972 te Warmenhuizen maar momenteel wonende te Petten, werkzaam als hovenier bij de firma Daan Bruin te Burgerbrug. Hij had al op jonge leeftijd belangstelling voor de geschiedenis van onze omgeving, en met name de omgeving van Krabbendam had zijn aandacht. Al vroeg begon hij met het zoeken naar pijpenkoppen en scherven. Op latere leeftijd schafte hij een metaal detector aan wat het zoeken makkelijker maakte naar muntjes en andere metalen voorwerpen. In de tijd dat Cees Wagenaar te Krabbendam nog leefde zocht hij hem wel eens op om te vragen wat hij gevonden had. Wagenaar, een specialist op het gebied van de oudheid zowel in woord als geschrift, wist Niels telkens te boeien. Tentoonstelling In 2012 had Niels in een vitrine een tentoonstelling over zijn vondsten in het museum Eenigenburg waaronder penningen van de Graven van Holland o.a. van Dirck VII (1190-1203), Willem I (1203-1222), Floris IV (1222-1234) en van FlonsV (1256-1296). De penningen werden o.a. gevonden rond de omge ving van de Nuwendoren en verder ook nog pennin gen uit diverse eeuwen.Tevens diverse oude kannetjes en fragmenten uit Siegburg Duitsland, en riembeslag en gespjes uit diverse eeuwen. Ook heeft Niels veel gevonden over de 'Slag van Krabbendam' rond 1799. De bekende oorlog van de Fransen tegen de Russen en Engelsen, die in het voor deel beslist werd van de Fransen. Gevonden werden ontzettend veel kogels, een tasembleem van een Schotse Gard, Russische bronzen Kopeken munten en knopen van Engelse artilleriemanschappen. Wel heeft hij van een bevriende relatie een Engels Brown Bes musketgeweer gekocht uit 1799 met de bajonet er nog op. Dit geweer kon maar 2x per minuut laden. Heel bijzonder zijn de vondsten van Niels bij de Fuik te Warmenhuizen. Hier werd o.a. gevonden een roze barnsteen met gaatjes erin, dat eens gehangen heeft aan een ketting en een riemtong die ingelegd is met zilverdraad. Toch bewijs dat er in vroeger tijd bewoning was in en rond Warmenhuizen. december 2012

Zicht op Haringcarspel | 2012 | | pagina 20