Bouwen zonder vooronderzoek Zicht op Haringcarspel Door Frans Diederik In het voorjaar van 2011 werd inWarmenhuizen de stolp waar Piet Jonker een groentewinkel had (Dorpsstraat 185) gesloopt voor een nieuw te bouwen stolp. Piet Mosch alarmeerde de Archeologische Werkgroep Kop van Noord Holland. Zijn ver-moeden was juist, de gemeente had een bouwvergunning afgegeven zonder archeo-logisch vooronderzoek. Er was al een bouwput gegraven van 16 bij 16 meter en er lag een pakket zand van een meter dik. Dus bij aankomst van de werkgroep kon daar mets meer onderzocht worden. In overleg met de eigenaar was het nog wel mogelijk aan de westkant - vanaf de straat af gezien rechts - een onderzoek uit te voeren. Warmenhuizen overstroomde door water uit de Zijpe. Laag 2 een laagje humeuze klei.Waarschijnlijk een oude akkerlaag waarin veen en afgezette klei zijn vermengd. Laag 3 een kleilaag van ongerijpte vette klei met veel kleine stukjes verslagen veen een dui delijke overstromingslaag die waarschijnlijk elfdeeeuws is. Laag 3A een pakket wier dat door de mensen op de flank van de terp is gelegd, als bescherming tegen (zee)water dat klaarblijkelijk aan de oostzijde aanwezig was. Laag 4 een blauwgrijze vette laag klei met veen- spikkels door de mens aangebracht als ophoging. Laag 5 een pakket geelgroene zware klei waarin veel fosfaten zitten. Fosfaten zijn afkomstig uit (dierlijke) mest. Liet is waarschijnlijk dat hier langdurig vee is gestald of heeft gelopen. Laag 6 eenzelfde laag maar minder fosfaten, het geen duidt op een ander gebruik van de grond. Laag 7 een dik pakket bruine humeuze klei die sterk is doorwerkt als tuin en erf. Het tweede profiel dichter tegen de straat aan gaf in principe dezelfde opbouw, maar daar stak op de plaats van het wier in het andere profiel een laag as van haardvuur tussen de kleilagen in. De vondsten uit verschillende lagen liggen alle dicht bijeen: uitsluitend donkergrijze kogelpot, een enkel stukje Pingsdorf en Andenne geven aan dat de terpop hoging hier plaatsvond vanaf het eind van de twaalfde eeuw tot in de dertiende eeuw. Er zijn twee profielen gemaakt. Dat wil zeggen men heeft twee kuilen gegraven en dit was in de flank van de grote dorpsterp, bij de meeste bekend als 'de Buurt'. Dat gaf een duidelijk beeld hoe een terp na rond 1200 is opgebouwd. Er werden in totaal 8 verschillende lagen waargenomen die de verscheiden ophogingen van dit deel van de terp weergeven. Laag 0 onderste laag met wadafzetting die hier rond 1200 v. Chr. zijn afgezet. Laag 1 een laagje veen, een restant van het veen dat het hele gebied heeft bedekt tussen 1200 v. Chr. en de late middeleeuwen toen december 2012

Zicht op Haringcarspel | 2012 | | pagina 11