Notulen Gemeenteraad Sint Maarten 1883 Zicht op Haringcarspel voedsel uit vlees bestond waarvan een gedeelte geof ferd werd op een scherf. Of de bevolking gezien de sporen die daar zijn aangetroffen, ook hun voedsel op de hiervoor beschreven manier bereidden en hetzelfde godsdienstige ceremonieel toepasten, was niet meer na te gaan. In de kuiltjes waarin duidelijk sprake is van met opzet (ritueel) deponeren van botten, scherven en potten komen stukjes Terra Sigillata voor afkomstig uit Trier in Duitsland, ook worden deze stukken gevonden bij of onder wanden van huizen. De Fuik. De kuiltjes die Cees Wagenaar vond ten westen van de Fuik bij de hoge berg grond van de firma Beo, en verder in het Geestmerambacht tot aan Krabbendam waren veel in aantal. Ook bij Warmenhuizen hoek Kanaalweg/Oudevaart een schervenveld met de bekende kuiltjes, in enkele daarvan stonden de restan ten van potten als het ware nog op het vuur. Bronnen: manuscript van Cees Wagenaar "Sporen uit een vroeg Verleden" en Frans Diederik te Schagen. Uit de notulen van de raad van St. Maarten, d.d. 12 februarij 1883. De voorzitter brengt ter sprake het verleggen der begraafplaats in het dorp Valkoog, waardoor Van Albada hoofd der school eene bij hem in gebruik zijnde tuin zal moeten afstaan. Terwijl ook tengevolge het verleggen dier begraaf plaats, bij het kerkbestuur het voornemen bestaat om het gehele terrein om de kerk tot plantsoen aan te leggen, waardoor hij mede verstoken zal zijn om dat terrein met schapen te beweiden, zoo als zulks tot heden heeft plaats gehad. En geeft in overweging om ter gemoetkoming van dat gemis ook de jaarwedde te verhogen. Overwegende verder dat uit een overzigt der laatste statistieke opgave van de onderwijzer blijkt, dat het getal schoolgaande kinderen te Valkoog en Eenigenburg gedurende den laatste tijd meer is toege nomen dan te Sint Maarten, en er alzoo gegronde redenen bestaan tot verhoging der jaarwedden van de hoofden te Valkoog en Eenigenburg. Gelet op art. 26 der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) heeft besloten de jaarwedden van de hoofden der scholen te Valkoog en Eenigenburg respectiefelijk te verhogen met f. 50.- en f. 100.-. Wijders wordt naar aanleiding van dit gesprek omtrent de begraafplaats te Valkoog besloten, deze op heden voor gesloten te verklaren. Met bepaling dat die sluiting gesteld wordt te zijn ingegaan op den 26ste januarij 1882, als zijnde den dag volgende op dien waarop voor het laatst aldaar eene begraving heeft plaats gehad. Was getekend door secretaris Fraij en burgemeester Schermerhorn. Bron: Klaas Aalten Valkkoog. Bewerking: Sam Schipper. december 2012

Zicht op Haringcarspel | 2012 | | pagina 10