20 JAAR HISTORISCHE VERENIGING Historie is alles wat gepasseerd is, of anders beurd. Het is kortom een wijds begrip. De eerste kennismaking met historie is op de lagere school met het vak Vaderlandse geschiedenis. Voor de ouderen onder ons was dat het leren van jaartallen, en van gebeurtenissen in plaatsen waarvan we niet eens wisten waar ze lagen, zoals de slag bij Heiligerlee. Wat zei ons kinderen de grote volksverhuizing? Hadden de mensen dan geen belangstelling voor geschiedenis? Tijdens de crisisjaren, de oorlogsjaren en ook de sobere jaren na de oorlog was er niet veel tijd voor allerlei hobby's. Maar toen het economisch beter ging en ook na dat ons gebied was verka veld, kwam het besef dat er historisch iets veranderd was. Men keek ook anders aan tegen de stolp boerderijen die hun oorspronkelijke functie hadden verloren. En met het werk van en kele pioniers op historisch gebied zoals Westra, Wagenaar en A. Mekken, die in 1960 een boekje over de geschiedenis van Warmenhuizen heeft geschreven, werd de interesse aangewakkerd. Ook boekjes met oude foto's vonden gretig aftrek. Dit en andere zaken hebben geleid tot meer interesse voor historie en tot de oprichting van een historische vereniging, die het hele scala van historie van ons gebied in de 20 jaar van haar bestaan heeft besproken en beschreven in de Zicht op Haringcarspel. Van het ontstaan van ons gebied, de eerste bewoning en zij die ons geregeerd hebben, tot stamboomonderzoek en spulletjes uit grootmoeders tijd. En dat is nu zo leuk aan een historische vereniging, die verschei denheid aan onderwerpen. Voordat de vereniging werd opgericht was er minder belangstelling voor historische zaken. Ja, natuurlijk had men het op ver jaardagen over de winters van vroeger, zoals de Winter van 1929 en nog oudere mensen over de Winter van 1890. En over het werk van vroeger, zoals de verhouding tussen boeren en knechten. Ook had men gezegd wat er vroeger was of is ge het vaak over de oorlogsjaren, en oudere ooms over de mobilisatie van 1914-1918. Bij ons in de buurt woonde een man die geboren was in 1852, dat vond ik als jon gen machtig interessant. Die wist te vertel len dat het water in het Geestmerambacht 's winters soms zo hoog stond dat hij met een schuitje over de Oude wal voer. Met deze voorbeelden is wel duidelijk hoe uitge breid historie kan zijn. Namens de redactie, Rinus Jonker. Nawoord van het bestuur Op initiatief van Jan Barsingerhorn uit Warmenhuizen verscheen twintig jaar gele den de eerste Zicht op Haringcarspel, waar in hij schreef: "Met de uitgifte van het eer ste blad van onze Historische Vereniging Harenkarspel is mijn hartenwens uitgeko men. Een vereniging voor alle dorpen en buurtschappen in de nieuwe gemeente Ha renkarspel, dat de historie van dit schitte rende gebied verzamelt en bewaart." Over de oprichtingsvergadering op 4 april 1992 meldt Jan: "De baby is geboren en op het ogenblik aan de fles, laten we hopen dat de baby groter groeit en heel lang blijft leven." Die baby waar Jan het toen over had is ge heel volgens zijn wens uitgegroeid tot een volwassen vereniging, met een mooi eigen tijdschrift en een mooi museum. Dankzij de tomeloze inzet van talloze vrijwilligers, die al 20 jaar lang in archief, in geschreven woord en later in een museum de geschie denis van onze gemeente hebben vastge legd, zodat wij en die na ons komen daarin alles over Harenkarspel kunnen vinden. Naar aanleiding van de geboorte van de 'historische baby' staat op de omslag van dit nummer heel toepasselijk een geboorte foto, beschikbaar gesteld door José van Brederode. Wij wensen u veel plezier met dit nieuwe nummer! VAN DE REDACTIE Het verhaal over Cees Bakker is geschreven n.a.v. Zicht 35a over burgemeester Nolet. Het is een vrij lang artikel, maar we hebben besloten om het in z'n geheel in dit nummer te plaatsen. -2-

Zicht op Haringcarspel | 2012 | | pagina 4