100 JAAR ASSURANTIEKANTOOR DE GROOT Door Wil de Groot Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan heb ik de geschiedenis van ons kantoor nageplozen, waarvan de huidige bezetting bestaat uit mijzelf, Gerda, Wijnand en on ze kinderen Geertje, Pieter en Teun. Van 1952 tot 1988 werd het geleid door Teewis en Geer de Groot-Glas, en van 1912 tot 1952 door Arie de Groot en Trui de Groot- Pronk. Het kantoor is ooit begonnen door Familie Maas en via vererving overgegaan naar Antje de Groot-Maas enzovoort. Voor de volledige geschiedenis van ons kantoor moeten we terug naar Dorps straat 235. Hier woonde de familie Maas. Oudst bekend en wonend in Haring karspel is Jan Maas (van voor 1800), en daarna Lourens Maas, geboren rond 1813 en overleden in Oprichter Arie de Groot. 1892. Lourens kwam 27 april 1845 naar Warmen- huizen en kreeg 3 kinderen; twee zoons (die ongehuwd bleven) en een dochter met de naam Antje, die in 1850 het levenslicht zag. Antje trouwde 25 april 1874 met Jacob de Groot (geboren in 1846)en ze kregen tien kinderen. Oudste zoon Jan werd geboren op 22-04-1875 en jongste zoon Joh op 27-01- 1890. Mijn opa Arie (die het kantoor later zou overnemen) zit daar tussen; hij kwam ter wereld op 29-08-1885. Bankie spelen De familie Maas bezat op Dorpsstraat 235 een boerderij met schuren en koetshuis. Het erf strekte tot voorbij Dorpsstraat 241. Daarnaast bezat zij landerijen en huizen en deed in assurantie, handel, beleggen en bankieren. De zaken gingen goed tot ca. 1880/1890, maar de crisis - die rond 1927/1928 zou exploderen - was al gaande. Gezegd wordt dat de eerste trekker in Warmenhuizen door de familie Maas is gefi nancierd. Door de handel was bankie spelen voor tuinders ontstaan, maar als tuinders gebrek hebben aan oogstfinanciering zet dan alle seinen op rood, want dan deugt de tijd niet (dit heb ik ook weer uit overleve ring binnen de familie de Groot). Jacob de Groot nam door het huwelijk met Antje Maas het boeren- en tuindersbedrijf over. Jan Maas zette de handel, verzekerin gen en dergelijke voort. De sterke wissel werking was doorbroken. Misrekening Op Dorpsstraat 219 bevond zich het heren huis met koetshuis en paardenstal voor de vrijgezelle broers Maas. Jan Maas (geboren rond 1850), raadslid én beheerder van de schatkist van de familie Maas, liet het huis zetten. De eerste steen werd op 14-04- 1902 gelegd door de toen twaalfjarige Joh de Groot. Op papier waren er voldoende tegoeden om de bouwkosten te kunnen voldoen. Die te goeden kwamen echter niet los; niemand had ruimte om terug te betalen! Dan maar beleggingen verkopen. Bleken de Russische staatsobligaties niet te verkopen en later niets meer waard! Handel met Duitsland bracht door devaluatie van de mark ook te kort op. En de oogst was al voorgefinan cierd op een te hoge prijsverwachting. Er moest dus door Jan alsnog geleend wor den om de bouwkosten te kunnen voldoen. Om de kosten van de lening te kunnen be talen werden huis en koetshuis verhuurd aan Geertje Stadegaard, wiens vader over voldoende geld beschikte omdat hij een boerderij en landerijen in de Krankhoorn deels verkocht en verpacht had aan de fa milie Piet Mosch (ouders van Taris). Kort na 1902 is de woning aan de familie Stadegaard verkocht. Voor Jan Maas hebben zijn zus Antje en haar kinderen (inmiddels de Groot) een huis laten zetten op hun erf op Dorpsstraat 241. Het model en de gevel zijn in de stijl van Dorpsstraat 219. Hier heeft Jan ge woond tot zijn dood in 1906. Anekdotes Leuk verhaal: Geertje Stadegaard trouwde met een onderwijzer Nelissen. Nelissen kwam uit het oosten van het land en gaf les op een land- en tuinbouwschool. Toen de -17-

Zicht op Haringcarspel | 2012 | | pagina 19