REKERMOND PROJECT DEEL 9 Door Sam Schipper. Woonsporen uit de Romeinse tijd (0 tot 395 na Chr.) te Krabbendam gevonden door Cees Wagenaar uit Krabbendam en Jaap Westra uit Warmenhuizen Tijdens de verkaveling van 1951-52 langs de Westfriesedijk te Krabbendam werd een nederzetting gevonden in de drooggemaak te 'Waarden'. Het is niet bekend wanneer deze Waarden werden drooggemaakt. Dit buurtschapje bevond zich tussen het zuiden van Krabbendam en ten noorden van de Oudewal (buurtschap 'Bossie'), bij de zoge naamde 'hoek van dijk' tegenover bunga lowpark 'Rekerlanden'. De eerste gelegenheid dat Wagenaar kennis kon nemen van bewoningssporen uit de Romeinse tijd deed zich voor in de winter van 1951-1952, tijdens het aaneen kavelen en draineren van verschillende kaveltjes land tot een groter geheel. Dit land 'Jaap Zutt' of ook wel 'het Heiligengeest land' geheten, lag aan het zuideinde van Krab bendam tussen de toenmalige Noorder- Rekerdijk (nu Westfriesedijk) en de Wonge- sloot (bij de 'Hoek van dijk'). Scherpe bocht Bij de scherpe bocht van de tegenwoordige Westfriesedijk tussen Krabbendam en 'Bos sie', moet de oudste dijk noord oostwaarts rechtdoor hebben gelopen, naar de Sel- schardijk. De scherpe wending westwaarts die de dijk nu heeft, is een jongere tak van het oud dijktracé. Voor de laatste verkave ling was aan het begin van het oude tracé nog duidelijk waar te nemen, aan twee in eikaars verlengde liggende akkers die de strook vormden van de oude dijkzate. De afbeelding geeft een beeld in noordoos telijke richting van de bestaande dijk waar op deze zate tussen de dijksloot en de bok- paal is te zien aan de donkere achter elkaar liggende akkers. Scherven De sleuven die in zeer zware klei met de hand gegraven werden tot een diepte van 1.50 m. min A.P. bereikten op verschillende plaatsen de onderliggende klei en zandach tige laag. Deze laag gaf daar een golvend beeld te zien. Want op afstanden van 6 tot 15 meter lag deze laag weer veel dieper, en naar verhouding was ook de kleilaag weer veel dikker. Op enkele van de hoog gelegen gedeelten kwam daar een woonlaag voor, waaruit vele Friese aardewerkscherven te voorschijn kwamen. Wagenaar toonde deze scherven aan Westra, die toen al een grote ervaring op het gebied van archeologie en oudheidkunde had. Ook Westra was zeer verrast daar scherven uit deze vroege tijd aan te treffen. Later vond Wagenaar tussen het schervenmateriaal enkele glaskralen en een glazen steentje uit een zegelring, waar in de afbeelding stond van Mercurius uit de Romeinse tijd (300 voor Chr. - 476 na Chr.). Mercurius was een figuur uit de Ro meinse mythologie, de god van de handel, reizigers en winst. Houten schrijfplankje Een in het voorjaar van 1952 uitgevoerde proefopgraving leverde naast de gebruike lijke scherven nog een houten plankje op ter grootte van een deksel van een sigaren kistje. Dit zou een schrijfplankje geweest kunnen zijn, waarvan de waslaag natuurlijk ontbrak. -14-

Zicht op Haringcarspel | 2012 | | pagina 16