weergegeven. De werkzaamheden zijn voor een groot deel uitgevoerd door jongeren van de Stichting Herstelling Den Helder en Amsterdam samen met bouwbedrijf de Jong uit 't Veld. Over de uitvoering van de toren is men verdeeld. Men zegt dat een stalen donjon van 28 meter hoog totaal niet past in het geheel, maar men heeft wel een goed uitzicht van bovenaf over de omgeving. Ook komt er een wandelpad vanaf de West- friesedijk naar het kasteel, ondersteund met informatiepanelen waarop bezoekers kunnen lezen over het kasteel en de omgeving. Ook het museum Surmerhuizen te Eenigenburg gaat informatie leveren en rondleidingen houden. Tevens is daar ook een tentoon stelling over het kasteel Nuwendoren. Zaterdag 23 juli 2011 was er een publieksdag van 11.00 tot 17.00 waarbij er diverse activi teiten plaatsvonden. Op deze dag was ook Frans Diederik aanwezig. Hij is voorzitter van de Archeologische Werkgemeenschap N-H en amateur archeoloog voor Schagen en omstre ken. Daar ook de slotgrachten zijn uitgebag gerd, kan er nog van alles tussen liggen. Frans vond nog een origineel leitje van het kasteel met een gaatje erin om het te beves tigen op het dak. De omtrek is ongeveer 15 bij 20 cm. Zeer bijzonder en het krijgt vast een goede plek. Sam Schipper. COLLECTIE JAAP WESTRA NAAR CENTRAAL DEPOT IN WORMER Klaas Westra uit Warmenhuizen heeft de collectie archeologische voorwerpen, waarvan de meeste in het Geestmerambacht zijn gevonden door zijn overleden oom Jaap Westra, in 2010 overgedragen aan de Archeologische Werkgroep Kop van Noord-Holland, en daarmee indirect aan het Depot voor Bodemvondsten van de Provincie aan de Veerdijk 32 te Wormer. Jaap Westra uit Warmenhuizen vormde samen met Arie Schermer uit Schoorl, Johan Lutjeharms uit Schagen en Cees Wagenaar uit Krabbendam in de jaren '60 en '70 van de vorige eeuw een groepje dat zich interesseer de voor de rijke archeologie van het Geest merambacht. Dat door een ingrijpende ruilver kaveling geheel verloren dreigde te gaan. Hoewel de documentatie van de vondsten wel het een en ander te wensen overlaat, zal een flink aantal vindplaatsen in het Geestmer ambacht van materiaal uit de Late Ijzertijd (250-12 voor Christus), Romeinse Tijd (51 voor Christus-486 na Christus), Vroege Mid deleeuwen (500-1000) en Late Middeleeuwen (1000-1500) op de kaart gezet kunnen worden. Ondanks het feit dat het hier voornamelijk om geraapt (en niet opgedolven) materiaal gaat, zijn er vele complete potpro- fielen uit de Romeinse Tijd te reconstrueren. Er bevind zich bijzonder Merovingisch materiaal (450-737) en Karolingisch materiaal (717-886) onder de scherven. Voor de overdracht aan het Depot zal alles worden geanalyseerd en beschreven. Een geheel aparte vondst-categorie is een veelheid aan materiaal van het kasteel Nuwendoren, zoals dat tijdens het onderzoek van de overleden professor J.G.N. Renaud eind jaren '60 werd verzameld. Het gaat hierbij om spullen die op de storthopen werden gevonden, zoals vele stukken aardewerk, steengoedkannen, klooster moppen, natuursteen zoals leien van de daken en unieke bouwmaterialen zoals een compleet glazen ruitje met bijbehorend lood. Een uit been gesneden tuimelaar van een kruisboog geeft, samen met enkele dierlijke botten aan, dat er tussen 1282 en 1366/67 een bezetting dienst heeft gedaan op het kasteel door o.a. Jan van Polanen en een afstammeling van de Heren van Egmond. De bezetting van het kasteel is niet gestopt door een overstroming rond die tijd, omdat tijdens eerder archeologisch onderzoek is aange toond dat geen enkel muurdeel is aangetast door overstromingsgeweld (zie ook het artikel over de opening van de Nuwendoren). Waarschijnlijk had het kasteel zijn nut verloren bij de verovering van West-Friesland door Floris V en zijn opvolgers, de graven uit het Huis van Henegouwen, en heeft men het laten vervallen wegens de hoge kosten om het te onderhouden rond 1366/67. Bron: Archeologische Kroniek N-H 2009 en 2010. Bewerking: Sam Schipper. -3-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 5