JAARVERGADERING De (voorlopige) datum voor de jaarvergadering is zaterdag 14 april maart 2012, 's middags. Locatie en tijdstip worden in de Nieuwsbrief bekendgemaakt. Dan ontvangt u ook de stukken. CONTRIBUTIE 2012 Bij deze Zicht ontvangt u de contributienota voor 2012. Net als in 2010 en 2011 is het bedrag vastgesteld op 8.50 per lid. Veel leden betalen iets extra's. Vanaf deze plaats willen wij ze hiervoor heel hartelijk bedanken. Wij verzoeken u vriendelijk het bedrag binnen een maand te betalen, leder jaar moeten wij voor een aantal leden een herinnering maken, hetgeen veel tijd kost, dus betaalt u a.u.b. op tijd en vergeet niet uw lidnummer te vermelden! VAN DE REDACTIE Liesbeth Hoekstra - Bloemink heeft besloten om met het redactiewerk te stoppen. Ze blijft wel binnen de vereniging actief en gaat zich bezighouden met hand- en spandiensten. U begrijpt, uitbreiding van de redactie van de Historische Vereniging Haringcarspel is gewenst. We zoeken leden die willen meehelpen met het in elkaar zetten van de Nieuwsbrief en ons blad 'Zicht op Haringcarspel'. Daarnaast zoeken we leden die zich willen inzetten om bepaalde historische feiten, gebeurte nissen en gewoonten te onderzoeken en het leuk vinden om door onderzoek en speurwerk in bijvoorbeeld het regionale archief een onderwerp uit te werken tot een voor hen zelf en voor de vereniging interessant artikel. Vele gegevens zijn tegenwoordig al via internet te achterhalen. Ook krijgen we regelmatig artikelen aangeleverd die eventueel nog verder bewerkt en/of aangevuld moeten/kunnen worden. Heeft u interesse? Neem contact op met een van de redactieleden, of mail naar hisverhar.redactie@live.nl. KASTEEL NUWENDOREN OPNIEUW GEOPEND VOOR PUBLIEK De officiële opening van kasteel Nuwendoren was op woensdag 6 juli 2011. Het ontwerp uit 2005 met de huidige uitvoering is van architect P. van Vliet, die ook een ophaalbrug erbij tekende. Maar wegens geldgebrek ging dat niet door, het is nu een eenvoudige brug geworden. De Nuwendoren is een van de dwangburchten die in opdracht van de Hollandse graaf Floris V (1254-1296) is gebouwd in West-Friesland, maar na zijn dood op 27 juni 1296 werd het kasteel verwoest. Nuwendoren werd daarna weer opgebouwd onder aanvoering van de graven van Henegouwen, de opvolgers van de graven van Holland, maar Nuwendoren ver-dwijnt in de archieven van 1366/67. Misschien door slecht onderhoud? Zeker is dat het niet overspoeld is na dijkdoorbraken rond 1318 en 1366. Wel is het overspoeld bij een dijkdoor-braak in de scherpe hoek van de dijk in 1370. Ook de gemeente Harenkarspel is blij met het opknappen van de historische plek. Het onderhoud is echter moeilijk te regelen vanuit Den Haag of Haarlem. De gemeente reageer de via burgemeester Vermeer met "we zijn aan het bezuinigen dus dat worden lastige gesprekken, maar er moet wel wat gebeuren om het mooi te houden en juist in ons streven toeristisch en recreatief een totaalpakket aan te bieden voor het toerisme". De provincie heeft er vijftien jaar voorberei ding aan gehad, maar vanaf 2009 werd er daadwerkelijk gewerkt aan het project en is er een half miljoen euro aan besteed. Het is geen replica van de burcht maar een herinnering in de vorm van een stalen donjon van 28 meter hoog, metselwerk aan de borstweringen en hoektorens en een nieuwe waterput met daarom heen de slotgrachten. De muren en borstweringen zijn ruwweg -2-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 4