trekkende, ieder had maar weinig, maar het werd toch alle weken weer beter. Na de bevrijding was ik uitgereden met de bakfiets, die had geen banden meer en ik dacht wel eens, had ik toen die beste wagen maar gehad. Maar Peso (voorheen de Auto maat) had ons laten stikken, 4000 mensen in Nederland. Hij was ervandoor gegaan met twaalf miljoen, waarvan het grootste gedeelte had moeten worden uitbetaald aan de mensen die met die wagens reden, maar dat deden ze niet. Toen kocht ik olie bij Ten Bruggecate uit Broek op Langedijk, al was het nog op de bon. Die man deed alle vaten die ik mee had vol. Ik had een vlet met twaalf vaten erin en voer van Warmenhuizen naar Broek, 's Morgens heen en 's middags terug. Ik had nog een beetje handelsgeld en geld was bij hem de hoofdzaak, en de bonnen zouden er wel gauw afgaan. Ik had geen wagen en deed samen met Delver, hij met de auto en ik met twee man olie venten op Warmenhuizen, Schoorl- dam en de Diepsmeer. Dan waren de zes vaten olie weer zowat op en dan maar weer andere halen. We verdiende, hij met de auto en ik met twee man, elk de helft en wisten op één dag rond te komen. Dus twaalf gulden keer vijf was zestig gulden en dan nog wat anders erbij en ik kon rekenen op vijfenzeventig gulden per week. Wordt vervolgd. CONTACT ZONDER MOBIELTJE (vervolg nr. 2) Toen ik op het internet iets ging zoeken, vond ik toch zeker in het tijdschrift 'de Navorscher', 218 jaargang 1871, een lijst met Westfriese woorden en daartussen stond onder andere: Sjouw, Sein. Wanneer b.v. de knecht op eenigen afstand van de woning arbeidt, plaatst de meester (baas) op een langen stok of op eene bepaalde plaats een witten doek, ten afgesproken teeken dat hij om deze of gene reden te huis verwacht wordt. Dus hebben we in het Westfries gewoon een woord voor 'contact zonder mobieltje': sjouwW Tineke Koenis. EEN EEUW KERSTFEEST IN VALKKOOG IN 2006 De doorsnee Valkkogenaar zal op de vraag: "Wie heeft in het verleden het initiatief geno men tot de invoering van het Valkkoger Kerstfeest?" antwoorden met Bart van Kampen. Na het lezen van dit artikel zal blijken dat dit niet juist is. Het antwoord is dominee Jan Tinholt. Het verslag van het eerste Kerstfeest in 1906 door dominee Jan Tinholt van Valkkoog. Des Woensdags Tweede Kerstdag, had, aanvangende te 6 A ure 's avonds in de kerk te Valkoog een Kerstfeest plaats. De kerk was geheel gevuld, daar ook van Sint Maarten verscheidene personen aanwezig waren, terwijl de gemeente Valkoog geheel present was, groot en klein. In de kerk was een groote kerstboom opgericht met talrijke fonkelende versier selen, en daarbij een tafel met geschenken voor de schoolkinderen, 26 in getal. Dezen zongen onder leiding van heer Klaas van 't Veer de hoofdonderwijzer twee nummers uit de bundel "Lenteleven" van den Protestan tenbond. Terwijl onder dezelfde leiding de plaatselijk gemengde zangvereniging een viertal liederen ten gehoore bracht. Tusschen de nummers door hield de predikant een toespraak. Aan het slot werd een collecte gehouden voor de protestantse verpleging van melaatschheid in Suriname, die f 7,29 opbracht. Na afloop werden geschenken aan de 14 kinderen uitgedeeld die al op de catechisatie gingen, en kregen bovendien elk een exem plaar "Lenteleven", godsdienstige liederen voor de jeugd, uitgegeven door den Protestantenbond. Bron: Notulenboek van de Nederlands Hervormde Kerk van Valkkoog. Klaas Aalten - Valkkoog. Bewerking: Sam Schipper. -15-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 17