As 't Sinte Maarten weest was mochte we samen gaan zinge. Pa en moe zatte den nag te broodeten. Wai hadde dat al daan. Alle kinderen ginge op de grond zitten, teugen de kastdeuren an, en den; zinge joös! Sinterklaas Kapoentje en Zie ginds komt de stoomboot en nag veul meer. En den ging opiens de keukendeur open en kwam d'r een zwarte hand die pepernoten strooide. Maar de grote jöös dochten: "Wie strooit deer? Dat wulle we weten!", bedochten 'n plan en gingen dicht bai de deur zitte. Moeder zai al een keer: "Jöös, niet zo dicht bai die deur. 't Tocht hartstikke erg". Maar bedat ging de deur al weer op 'n kier en kwam de zwarte hand weer opperdan. len van moin lieve broertjes gaf metien 'n zet teugen de deur, zodat die hand vast kwam te zitte. Toen hoorden ze: "Potverdomme!" en wisten metien bai wie die stem hoorde, 't Was ome Kees, een broer van vader die bai ons werkte. De lieve joossies hadde hullie zin en de klointjes geloofde evengoed nag in Sinterklaas. Riet Wever-Appel. DE TORENKLOK VAN VALKKOOG De torenklok sloeg wel in 2006, maar waar waren de wijzerplaten? Bij de renovatie begin jaren tachtig van de vorige eeuw is de toren voorzien van wijzerplaten. In september 2006 zijn ze van de noord- en zuidzijde van de toren afgenomen voor onderhoud. Aan de zuidzijde rammelde de wijzerplaat op de draadeinden bij stevige wind. De wijzers van wijzerplaat aan de noordzijde, gelukkig niet zo zichtbaar vanaf de dijk, werkten slechts voor de helft. Een wijzer was al gedurende vele jaren slachtoffer van de zwaartekracht geworden. Een geraadpleegde erkende torenuurwerk specialist adviseerde rond 1990 de zaak maar zo te laten zoals die was. Het zou namelijk erg veel geld gaan kosten en niemand sloeg er acht op. De kritische, ambitieuze vrijwillige werkers sloegen dit advies in de wind. Eén van hen, Pim van de Berg (helaas half oktober 2011 overleden), ondernam in 2006 halsbrekende toeren, bun gelend aan een touw en gebruikmakend van een zelfgemaakte stellage. Met behulp van een touw met katrol werden de wijzerplaten naar beneden gehaald. Het resultaat was dat de ijzeren onderdelen van het uurwerk in de kerk lagen, alwaar ze grondig ontroest werden en voorzien van roestwerende verf. Er waren vele dorpsbewoners die tevergeefs omhoog blikten om de tijd te weten te komen. Tot bij Groenveld misten de mensen het uur werk. Ja, Valkkoog was ontregeld. Het was niet meer zoals het ooit was. Maar gelukkig zouden er andere tijden komen. Er werd hard aan gewerkt. De wijzerplaten zijn opgekalefaterd en de mechanieken tussen het uurwerk op de eerste verdieping van de toren en de wijzerplaten ongeveer 7 meter hoger zijn gerenoveerd en geconserveerd. Pim van de Berg heeft in samen werking met bouwbedrijf Pronk uit Warmenhuizen er zelf voor gezorgd dat alles weer prima in orde kwam in 2006. December 2011 is de tijd gelukkig nog steeds te zien in Valkkoog. Bron: Klaas Aalten - Valkkoog. Bewerking: Sam Schipper Sinterklaas op de Stroet rond 1955 -9-

Zicht op Haringcarspel | 2011 | | pagina 11