INDIEGANGERSARCHIEF CEES VAN DEN BERG Hierbij laten wij weten dat het door Cees van den Berg opgestarte - en na zijn overlijden door Walter Lingerak overgenomen - project 'Indiëgangers' is afgerond. In ordner Indiëgangers 1 zitten 50 beschrijvingen van het wel en wee van even zovele jongens die in Indië hun dienstplicht moesten vervullen. In ordner Indiëgangers 2 bevinden zich beschrijvingen van activiteiten van het Harenkarspel Thuisfront, dat veel werk verrichtte om het contact met de jongens te onderhouden door ze af en toe een kaartje, een brief of wat aardigs toe te sturen. Ook 'De Nachtegaaltjes' Afra Blom-Kruijer en Annie Dekker-Buter komen aan bod. Zij zongen op bruiloften en partijen en haalden al doende veel geld binnen voor genoemd doel. Ook 'Het Spiegeltje' (de voorloper van De Aftrap) komt aan bod. Ordner 1 bevat eveneens kaarten, een door de Indiëgangers zelf getekende routebeschrijving en diverse documenten waar samen met deel 2 snel een kleine presentatie kan worden samengesteld. Aan ordner 1 was het meeste werk te doen. Walter heeft zijn best gedaan om er van alle 'jongens' een mooie foto in op te nemen van de leeftijd toen ze in dienst waren. Dat zijn leuke blikvangers, maar belangrijker is dat we hopen dat de beschrijvingen door zoveel mogelijk jongere en oudere gemeentegenoten bekeken worden, en dat die zich dan realiseren dat deze negentien- en twintigjarige jongens - die er bovendien al een flink aantal jaren werken op hadden zitten - voor een heel gevaarlijke operatie naar Indië MOESTEN. Vandaag de dag zitten de meeste jongens van die leeftijd immers nog droog en veilig op school. Verder zijn er (meestal aan de hand van ingevulde vragenlijsten) beschrijvingen gemaakt van de ervaringen van de militairen. Gelukkig zijn er ook militairen die zelf een mooi stuk hadden geschreven. Een aantal van hen kwam immers nooit meer terug en anderen waren soms geestelijk of lichamelijk meer of minder zwaar beschadigd. Geestelijke begeleiding of bijstand bestonden in die tijd nog niet. Inmiddels heeft het gebruik van dit dossier al wat gevolgen gehad. Zo werd op woensdag 14 april 2010 op het gemeentehuis door burgemeester Brommet een boek in ontvangst genomen waarin Jos Koenen uit Wognum verhaal doet van de Indonesië-ervaringen van zijn vader. Zijn vader was dienstplichtig verpleegkundige en heeft onder meer onze in Indië gesneuvelde plaatsgenoot Evert Dekker (ook op het monument, nota bene vlak voor zijn ouderlijk huis AUda) in zijn laatste uren bij mogen staan en begeleiden. Van de broers en zussen van Evert en Wim, al heel lang weg uit Warmenhuizen, en Atie Duineveld-Dekker van de Helshoek, aanwezig, samen oud Indiëgangers uit de gemeente uitgenodigd. Indien u de mappen van Cees van den Berg wilt inkijken kunt u een afspraak maken met onze archivaris Klaas Deuzeman. Voor geïnteres seerden echt de moeite waard! En wij danken Walter hartelijk voor zijn geweldige inzet om dit levenswerk van Cees tot een goed einde te brengen. CONTRIBUTIE 2010 ledereen die de contributie 2010 heeft overgemaakt: onze hartelijke dank. Maar.... heel veel leden hebben dit nog niet gedaan. Gaarne de contributie ad. 8.50 per persoon overmaken naar rekening 3096439 t.n.v. Historische Vereniging Harenkarspel te Tuitjenhorn, met vermelding van uw lidmaatschapsnummer en indien u dit niet weet uw postcode en huisnummer. Ook een aantal donateurs heeft nog geen bijdrage overgemaakt. Mogen wij van u uw donatie ontvangen? -4-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 6