=L-J i deze gebeurtenissen te gedenken, en zich niets lieten wijsmaken door de regeerders. Maar ondanks de straffen die men op de overtredingen stelde, is toch duidelijk de overgrote meerderheid van de Krabbendam mers het katholieke geloof trouw bleven. Niet onmogelijk dat naar aanleiding van dit katholieke geloof en de invloed van de Staatse troepen van Sonoy, in 1572 de kerk op Krab bendam gesloopt is. Het puin van deze kerk leverde toen een welkome aanvulling op voor de bouw van de Krabbendammer Schans van voor 24 mei 1573 achter bouwbedrijf Dekker. Krabbendammerpad In 1573 is men het Krabbendammer landpad gaan maken voor de boeren, tuinders en katholieken van Krabbendam. Vanaf de noordhoek van de Westfriesedijk o.a. over de landerijen 'de Ruigeweid', het 'Schoolweidje', de 'Rietweid', de 'Waal' en de 'Hollebol' tot aan de Brugsioot. Daar was een hoge houten brug (een post genaamd) overheen. Men ging verder over de landerijen de 'Bruineheen', de 'Steertven' en de 'Keuneven', dan langs het land 'Vierhuizen' en daarna over de Toornbrug tegenover de oude Ursulakerk. Later is het pad gedeeltelijk veranderd. Toen ging het lopen vanaf de dorp was. Merkwaardigerwijs is er in het archief van Warmenhuizen geen enkele schade opgave over verwoeste huizen op Krabbendam uit 1572/1573 (wel van Schoorldam). Ook is er een schadevergoeding van weggegraven land in polder A van de Zijpe op de 'Grote Weijt van Egmont' ten behoeve van de Schans in de Hempolder op het land 'Dyckbosch' dit lag naast het land 'Dyn Nouwen stuck' nu achter bouwbedrijf Dekker. Tussen een reeks van betalingsposten uit 1572 in het archief van Warmenhuizen stond een opgaaf van schade aan de katholieke kerk van Krabbendam, ingediend door het toenmalige kerkbestuur. - noch sulverwerck uyt den kerck gehaelt door Jan Bartelensz. omtrent 125 gulden. - noch gecost aen sulverwerck inde kerck aen kelcken ende ciborie ende aen bosse (armenkas) 72 gulden ende 16 stuivers, dat ons onthaelt ist door hopman Calis Jaep ontrent Pinxter. - noch een sulveren kelck gebraght in hande van Pieter Dircksz. woonende tot Nierop ende was wel waerdig 40 gulden. - noch een nieuwe kloek toen gehaelt tot Alckmaar staen ons wel voor 400 gulden fecit (weg) gehaelt. 'Steertven' en via het Oud Wulpendorp naar de Dorpstraat bij het toenmalige postkantoor, nu een kapperszaak. In 1924 wordt het Krabbendammerpad opgeheven wegens te hoge kosten aan onderhoud van bruggen, walkanten en straatwerk. Schadevergoedingslijsten Uit de schadeopgaven blijkt dat Krabbendam voor de Spaanse tijd een behoorlijk welvarend De hierboven opgegeven nota geeft ons een juist beeld van hoe het in 1572 op Krabbendam toeging. Ook in deze nota en in andere stukken, wordt met geen woord gerept over het hoe en waarom deze kerk verdwenen is, en nooit meer is herbouwd. Behalve in een ander archiefstuk, waarin loon wordt uitbetaald aan mensen die aan de Schans werken, wordt een keer vermeld dat een persoon zijn loon ontvangt in de kerk. - Vrerick Cornelisz. syn weduwe met 't lant 'die Heyligegheest van Warmenhuysen' (later genoemd armelanden of dorpslanden) groot 10 snees (ca. 2500 m2). De schade is 14 stuivers en 3 penningen. Deze heiligengeest- of armenlanden werden verhuurd aan boeren en tuinders, en zullen oorspronkelijk behoord hebben aan de katholieke kerk van Krabbendam. De inkomsten van de huur behoorde aan de kerk, waarmee o.a. de armen werden ondersteund. Heemtsioot Krabbendam Pompsloot Brugsioot -34-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 36