3.,;-sa. v.' i PATHEM. aaa GODOLFHEM Krabbendam ca. 850 na. Chr. Belasting De bedijkers van het noordelijk deel van het Rekerwad boven Krabbendam rond 1250, moeten haast wel de monniken van de Abdij van Egmond zijn geweest, gezamelijk met de nodige bewoners uit de omgeving. Althans nadat de Graaf van Holland Floris IV (1210-1234) de kerkgoederen in West- Friesland naaste (is toe eigenen ook heenen genoemd) werden dit de Heenlanden ten noorden en oosten van het huidige Krabbendam, waarna de monniken belastingen voor het ingepolderde land moesten opbrengen. Het is heel goed mogelijk dat deze monniken ook het kapelletje op de terp Kerkpad onderhielden, waarnaast ook het versterkte huis van de Heren van Haarlem stond. Funderingen Het stukje Noorder-Rekerdijk, nu Westfriesedijk tussen de Oude Schoorlse Zeedijk en perceel Kerkpad 2, moet omstreeks het begin van de 13e eeuw (1200) aangeplempt zijn in het Meer van Putten. Het water aan de westzijde van deze aangeplempte dam moet toen al een haven zijn geweest met zijn drie havenhoofden van 40 meter lang. Bij het begin van deze dam op de plaats wat nu het perceel Kerkpad 2 staat, is toen waarschijnlijk (rond 1200) een tweede kapel gebouwd. Van de dam af, op de plaats wat nu het stukje Kerkpad is naar de tegenwoordige schuurkerk van 1846, is toen een houten brug gebouwd. De funderingen van de katholieke kerk die tegen de Westfriesedijk aan werden gevonden, moet een bouwwerk geweest zijn uit de 15e eeuw (1400). De eerste kadastrale kaart van deze omgeving uit 1805 werd vervaardigd door Van Diggenum, die landmeter was onder koning Lodewijk Napoleon. Haventjes, dammetjes en een brug die lang verdwenen waren, kon men dankzij deze kaart weer terugvinden rond het Kerkpad en ook een gedeelte van de fundering van de kerk. Dit was het gebouw, waarvan men wist dat het na de verwoesting van Krabbendam in 1799 geheel was verdwenen. Kaart De door Christiaan Sgrooten in 1552 gemaakte kaart, die ons nog een 15e eeuws (1400) beeld laat zien van de omgeving, vertoont de kerk van Krabbendam (Crabbeda) met een toren. Een placcaet uyt 1570 Een uit het archief van Warmenhuizen afkomstig plakkaat uit 1570, dat eens hing aan de oude Ursulakerk van Warmenhuizen en aan de kerk van Krabbendam, maakt er melding van dat de Nieuwe Leer van Calvijn bij de inwoners nog niet voldoende werd nageleefd. Want bij de Vroedschap (regeerders) van Warmenhuizen, waaronder ook Krabbendam behoorde, waren klachten binnengekomen. Dat het vaker houden van maaltijden en drank zowel bij een bruiloft als bij een begrafenis, van tijd tot tijd hoe langer hoe meer toenam. Deze eet- en drankgelegen heden waren verboden door de Vroedschap. Hieruit blijkt duidelijk dat zelfs de armen van Krabbendam over geld konden beschikken om v --—=^^-7 igtW"*': M l' 5vt fttit -33-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 35