UITKOMST VAN ONDERZOEKINGEN IN HET REKERMOND PROJECT DEEL 6. De katholieke kerk van Krabbendam tot 1572 Een katholieke kerk op Krabbendam? Menigeen heeft hier helemaal geen weet van. Zelfs in het naslagwerk 'Noord- Hollandse kerken en kapellen' staat niets over deze kerk. Echter onderzoekingen door Cees Wagenaar uit Krabbendam en de archieven van Warmenhuizen tonen aan dat er wel degelijk iets heeft gestaan. De voormalige aan St.Willibrord gewijde houten kerk van Petten uit 695 na Chr. wordt op grond van de dorpsindelingen van Kenne- merland gezocht in het 'Pethem dat Hontsbos hiet', en ligt inmiddels sinds 1300 ongeveer 3 km. verder in zee. Dit was een patronaat, een moederkerk, en dus geen kapel. Men neemt aan dat de kerkjes van St.Maarten, Maquette van het kerkje van Assendelft. Ontwerp: J. Matser. Uitvoering: Ars Longa Tentoonstellingen te Amsterdam. Eenigenburg en Harenkarspel door Petten zijn gesticht naar model hiervan. Mogelijk was het kapelletje op een van de terpjes in de Zijpe te klein om te noteren in de archieven. Deze kerkjes of kapellen die reeds zeer vroeg aanwezig waren zijn nu allang verdwenen. Sporen zoals stukjes steen, lei en tufsteen, waarschijnlijk van een kapelletje, waren te vinden op een perceel land onder A (zie kaartje hieronder) in de poider Zijpe. Tufsteen was een kostbare steensoort en werd alleen gebruikt voor kerkjes en kapelletjes. Plattegrond van Krabbendam rond 900. Het ruitjesveld no.4 in de noordoostelijke hoek van dit kaartje in de polder A, verbergt de sporen van een bewoning uit de Merovingische periode, welke bewoning op het land Nieuwendoren (origineel is het Nyewendoren wat nieuwe verhoging betekent) zich voortzet tot ongeveer 1650. Op het einde van de Merovingische periode (447-750) en tijdens de Karolingische periode (750-950) moet het op het kaartje aangegeven gebied behoord hebben onder het kerkelijk- recht van het toenmalige Petten wat nu in zee ligt. Het later ontstane Rekerwad, na sluiting van de Rekere met de Rekerdam vanaf 1264 met de nu geheten Oude Schoorlse Zeedijk met het omliggende land, werd toen nog 'het land van Putten' genoemd met het 'Groot- en Klein Puttermeer' tot de verkaveling van 1968. Waar het kruisje no.2 staat bevond zich op het land Nyewendoren voorheen een laag in de grond bestaande uit hard gebakken kleibrokken, en ook werden er stukjes lei en tufsteen gevonden. Niet onmogelijk is dat ook een van de vroegste kapellen van de Pettemerkerk hier heeft gestaan. De goederenlijst van de St.Maartenskerk van Utrecht uit 866 rept over een Godulfusheem (nu Zijpersluis), niet onmogelijk dat deze plaats in de buurt lag. -32-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 34