HET VALKKOGER NIEUWSBLAD Het Valkkoger Nieuwsblad is opgericht door Klaas Aalten in 2004, niet veel later kwam Frans Buissink erbij. De opzet is om door middel van dit Nieuwsblad de bevolking van Valkkoog en omgeving op te hoogte te houden van wetenswaardigheden van het verleden, heden en de toekomst. Dit houdt in dat er af en toe een verhaal is uit het verleden zoals over de bakkerij, smederij e.d. en over de toekomst zoals het Paasfeest met het eieren zoeken, muziek, tentoonstellingen en festiviteiten in en rond de kerk. Ook willen wij door medewerking van de historische vereniging Harenkarspel de mensen rond Valkkoog erop te wijzen dat er meer te doen is in Valkkoog. Het onderstaande verhaal is van Rob Korver uit Oostvoorne die schrijft over zijn opa die een smederij had rond 1900. De smid te Valkkoog Jacob Schollee bezat van 1884 tot 1919 een smederij in Valkkoog. Hij werd 9 januari 1853 te Hoorn geboren als zoon van Johannes Schollee, winkelier en Grietje de Waal. Na het vak van grofsmid te hebben geleerd trouwde hij op 15 februari 1880 te Sint Maarten met Trijntje Bakker afkomstig uit Nieuwe Niedorp. Zij vestigden zich aan de Valkkogerweg 8. Het pand bestaat nog steeds. De smederij zelf bevond zich in de huidige woonkamer, die vroeger openslaande deuren naar de weg had. Behalve smid was Jacob tevens handelaar in landbouwwerktuigen en gereedschappen. Ook verhuurde hij een dorsmachine voor hand- en rosmolens. Iedere donderdag was zijn bedrijf vertegenwoordigd op de markt in Schagen met onder andere koe- en paardenkettingen, scharen, schoppen en vorken. Jacob en Trijntje (zie foto's) kregen twee dochters (in 1880 en 1893) en een zoon in 1883 die echter op 5-jarige leeftijd overleed. De 1e dochter Grietje trouwde na het overlijden van Jacob in 1903 met een wijnhandelaar die tevens kunstschilder was. Maria Johanna de 2e dochter trouwde in 1915 met een tuinder uit Zuid-Scharwoude. In 1917 werd Jacob tot notabel (dorpsbestuurder) van Valkkoog gekozen. Bij gebrek aan een opvolger in de familie verkocht Jacob zijn marktzaak in 1919 aan P. Dekker te Schagen en zijn woning met smederij aan dorpsgenoot M. Bijpost. Jacob en zijn vrouw vertrokken naar Alkmaar waar zij de rest van hun leven rentenierden. Ijzerwaren, en machines, p. OEKKKK. Opgetekend door Sam Schipper. Öndergeteekende roede, dat hij lijn bericht hier heeft overgedragen aan den heer V. OEKKER te Schagen. Onder dankzegging voor de .ffUMt, welke lui gedurende 35 jaren rnoüu ondervinden, beveelt hij rijn op volger ten zeerste bij zijn afnemer aan. VALKKOOG. In aansluiting met bovenstaande dat in) voortaan DEKDAG op de MAK hl te SCHAGEN Ml zijn vertegen woordtgd met uitsluitend prima kwaliteit en verder alle artikelen welke rijn voor ganger steeds heeit a.mgtbü den. ifour accurate bediening en concurrerende frtjzvn '>WP het vertrouwen, hetwelk ry» voor ganger rwimtsc hoots neeit ge iiöteïi, eveneens te ftnvtfvci» Onder beleefde aanbeveling* Hoep fe2. SCNUitST -29-

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 31