DE HISTORISCHE BETEKENIS VAN SINT MAARTEN De bewoners van Sint Maarten waren van oorsprong vissers "ten weeten dattet sy ter see vaeren ende visschen". Ze waren echter ook boeren die met "voghelen vanghen ende mette lantneringe ende arbeyden ande dycken". Vondsten in de hoofdterp onder de voormalige kerk gaan terug naar de Karolingische tijd (ongeveer 400-950). Vanaf de 9e eeuw (800) is er vestiging van bewoners op deze terp met een kapelletje van 10 bij 20 meter. Vanuit de moederkerk Petten is de katholieke kerk van St. Maarten gesticht na 1063 na Chr. Waarschijnlijk is de terp een verbinding geweest tussen de aanwezige dijkjes, maar van deze dijkjes is niets meer terug te vinden. Beginperiode De banne (rechtsgebied) St. Maarten behoorde voor 1100 tot Kinheim (Kennemerland). De grens liep bij de Oesterharkensloot (noor-delijk van Groenveld bij Valkkoog), de Withmere (de Schagerwaard) en Harenkarspel. Ten noorden van St. Maarten in de Burghornpolder (ingepolderd 1459) werd Karolingisch en Middeleeuws aardewerk gevonden uit ongeveer 700 na Chr. Dit bleek uit een terp te komen die daar aanwezig was geweest maar met de inpoldering vlak gemaakt. Namen gevonden in de archieven Elebentere Hemerike rond 900, Hemelrykxhorn 1250, Ste.Maertijns int Nuwelant 1289, Hemelrijcshorn 1319, Ste.Martijn 1320, 't Nijennelant van Sinte Mertin 1450, Sinte Maerten 1478, Sinte Maertenskercke 1655, Sint Maerten in 1700. St. Maarten was een Frankische patroonheilige. Er wordt maar een Elebentere Hemerike genoemd in de analen van Egmond ten noorden van de abdij op de plaats van het huidige St. Maarten. Van het woord Elebentere is geen verklaring gevonden, wel van Hemerike. Dit is een verbastering van hemelrijk. De betekenis van hemelrijk is een oude Friese term voor paradijs of niet ontgonnen gedeelte van een dorp. Hemelen betekent afgescheiden gebied. Reke of rike is een afschutting of omheining van een eigendom. Horn betekent hoek. Hemerike is samengesteld uit de woorden haimao of hem: is woonplaats. Merike of marku is gebied in het oud Fries. Hemelrijk is ook een akkernaam in Warmenhuizen en Koedijk. De kerk De katholieke kerk van Sint Maarten op de terp 'de Hoge Buurt' was van 1462. In 1642 was het een Hervormde kerk, deze werd in 1732 vergroot. Op een kaart van Jan Dircksz. Zoutman uit 1665 (zie volgen-de bladzijde) staat de behoorlijk grote kerk nog te pronken midden in het dorp. In 1750 werd de toren door blikseminslag getroffen en daarna gesloopt. De kerk zelf werd in puin geschoten door Franse en Russische troepen in de oorlog van 1799, waarna hij in 1808 opnieuw werd opgebouwd maar wel kleiner. In de volksmond werd het 'de peperbus' genoemd. Tijdens de laatste Wereldoorlog werd in 1943 de luidklok weggehaald. Er kwam een nieuwe klok met een opschrift dat luidde "in 1943 geroofd met bruut geweld, in 1950 met ere hersteld". Door bouwvalligheid werd de kerk gesloopt in 1959. In 1961 kwam er een nieuwe kleinere kerk, ontworpen door architect B. Boeyenga (foto onder), later is er een woonhuis van gemaakt op deze historische terp. St. Maarten, gezicht op het dorp, A. de Haan, 1750.

Zicht op Haringcarspel | 2010 | | pagina 11