HOE EEN DORP VERANDERT IN TWEE EEUWEN Het centrum van Warmenhuizen, daar wordt in de raad nog al eens over gesproken. Denk nu niet dat de Historische Vereniging Harenkarspel aan politiek gaat doen, verre van dat. Dit is de boerderijkerk, gezien vanaf het zuiden. Op de achtergrond, boven het bruggetje, is de oude Ursulakerk te zien. Wij willen met u twee eeuwen teruggaan naar deze plek, en als u dan stond waar nu de winkel van A.H. is en keek naar het westen dan zag u twee weilandjes met een slootje langs de weg met daarachter de Krankhoorn. U stond dan op 't Waalke, de naam Dorpsstraat is van latere datum. Dit stuk van Warmenhui zen had een open karakter, 't Waalke liep van de Moriaan tot de huidige R K kerk, met aan de Oostkant meerdere huizen met tuinen. In die tijd was er in het hele dorp veel meer ruimte tussen de huizen, maar dat veranderde toen Warmenhuizen een dorp van tuinders werd. Er zijn nog wel dorpen in West-Friesland waar de overgang van veeteelt naar tuinderij niet heeft plaats gehad, waar nog veel ruimte is tussen de boerderijen. Sijbekarspel is daar een mooi voorbeeld van. Zoveel ruimte was er twee eeuwen terug in Warmenhuizen ook tussen de boerderijen, er waren tuinen, stukjes grasland en vaak ook een bougerd Deze openheid had het gedeelte wat nu het centrum is ook. In 1878 werd op het weilandje dat lag tegen wat nu de Stationstraat is, in die tijd genaamd Har tendorp (later elders als straatnaam gebruikt) en ook wel genaamd 't Buurtje, begonnen met de bouw van het raadhuis en het doktershuis. Aan het zuideinde van 't Waalke stond in die tijd al ongeveer 200 jaar een gebouw dat bestond uit twee aan elkander gebouwde stolpen dat dienst deed als kerk en pastorie voor de rooms- katholieken van Warmenhuizen. De staat van deze kerk was verschrikkelijk slecht. Men besloot iets nieuw te bouwen, dit werd een eenvoudige schuurkerk die werd ingezegend op 16 mei 1839. In 1863 werd er voor de eerste maal gesproken over een nieuwe kerk. 1 juli 1873 werd de nieuwe kerk door de aannemer opgeleverd, op 16 juli werd de nieuwe kerk plechtig geconsacreerd. Dit is huidige R.K kerk Op 13 dec. 1883 werd de nieuwe pastorie in gebruik genomen. Tussen 1925-1930 kwamen de zusters Ursulinen naar Warmenhuizen met een zusterhuis en de Theresia-meisjesschool. In die tijd werd ook het patronaat gebouwd dat nu het dorpshuis is. Zo is er in twee eeuwen een centrum ontstaan, met winkels en een postkantoor. Was er vroeger dan geen centrum? Aan de zuidkant de oude Ursulakerk was een raadhuis, een schoolgebouw, herberg de Oude Prins en stond er ook nog het waagje. Deze gebouwen vormde samen in die tijd een centrum. Bronnen: 4 eeuwen veldnamen Warmenhuizen en terugblik op de 100 jarige parochiekerk te Warmenhuizen. Een bougerd is Westfies voor een kleine boomgaard waar vaak kalveren en ander kleinvee in lopen.

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 7