EEN WESTFRIESE KOOLSCHUUR IN DUITSLAND Op 23 december 1885 is het gezin van Dirk Swart Jzn. en Guurtje Boon uitgeschreven uit het bevolkingsregister van Zuid-Scharwoude. Op 24 december werden zij ingeschreven te Rotterdam, met Dirk als schipper aan boord van de 'Vijf Gezusters, liggende Lutherse Vest' later tegenover de Botersloot en ook op de adressen Schiestraat 13, Schiekade 113 en Delftsche straat 62. Dirk was in Rotterdam schipper, koopman en groenteverkoper. In Rotterdam was het lang geen vetpot voor het gezin van Dirk Swart. Arie Swart Dzn. wist nog te vertellen dat zij vaak honger leden. Wanneer hij met zijn broer Reijer naar school ging dan moesten ze altijd langs Van Gend en Loos met hun paarden en wagens. De paarden werden gevoerd met zgn. roggebroodjes waarvan de jongens er wel eens een paar snel wisten te pakken om ze daarna op te eten. Vader Dirk mocht dan wel handelaar in groenten zijn, het handelen en verkopen op de groente-markt bracht weinig op en soms helemaal niets. Zo kon het gebeuren dat Dirk op de markt voor een ander werkte, bijvoorbeeld bij het afsnijden van bloemkoolstronken. Op 3 augustus 1895 was het gezin weer terug in Zuid-Scharwoude in wijk C nr. 5. Van het schip 'De Vijf Gezusters' hebben we nog niets teruggevonden. In februari van het jaar 1907 ging het gezin van Dirk Swart Jzn. en Guurtje Boon emigreren naar Duitsland. Zij vestigden zich in het plaatsje Süddendorf, dicht over de Nederlandse grens bij de plaat-sen Shüttorf en Bentheim. In Süddendorf werd een nieuw huis voor ze gebouwd door aannemer Blom uit Zuid- Scharwoude. Deze aannemer Blom woonde aan wat nu Voorburggracht nr. 143 is, naast het kantoor van de zuurkoolfabriek Kramer. Het nieuwe huis was een lang bouwershuis met een gebroken kap, huis en koolschuur samen onder één dak. Deze woning werd door hun buren het 'Hollandische Haus' genoemd. Dirk Swart wilde daar in Duitsland kool gaan telen; bij het huis was n.l. nog een groot stuk grond, maar door allerhande tegenslagen ging dit de mist in. Zo bleek het lanci niot te beschikken over een goede afwatering. Het water van de Bentheimerberg drong namelijk het land in, waardoor de grond te koud werd en de koolteelt wel vergeten kon worden. Daardoor kwam het gezin na drie jaar in 1910 weer terug naar Zuid-Scharwoude. Dirk is, toen zij weer in Zuid-Scharwoude woonden, een melkzaak begonnen. De melk werd bij boeren uit Heerhugowaard opgehaald via de Langebalkbrug. Het 'Hollandisches Haus'zoals het er tegenwoordig uitziet. Op de foto links Dirk en rechts Arie Swart Dzn. Noot redactie: In Noord-Amerika kent men de schuur met gebroken kap ook en wel onder de naam 'Dutch barn' (Hollandse schuur). Niet alleen meer als schuur, maar tegenwoordig ook als model tuinhuis(je) en zelfs als vogelhuisje. Soms ook met een 'Dutch door' (Hollandse deur), zo'n deur die je helemaal of waarvan je alleen de bovenste helft kunt openen. K. Swart, uit COOG-Blick december 2003 -36-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 38