In 1531 lieten de Hoogheemraden van de Hondsbossche en Duinen te Petten een vaart graven door de laagte van het riviertje de Rekere dat vanaf Alkmaar via Huiswaart, Koedijk, Schoorldam, Krabbendam en de Zijpe naar Petten. Deze werd toen genoemd de Koedijker- Hondsbossche- of Pettemervaart. Het was nodig om de bouwmaterialen aan te voeren voor de Hondsbossche Zeewering tussen Camperduin en Petten. Later werd het in 1632 de Nieuwe Koedijkervaart of de Uitwatering Noord met een diepte van 1.75 meter en een breedte van 28 meter. In 1680 wordt het "de Nieuwe Sloot" genoemd en gaat dan dwars door de Hempolder op de Jacob Claessen-sluis te Zijpersluis aan. Van 1819 tot 1824 werd in dit bestaande traject, maar nu langs bovengenoemde sluis, het Noord-Hollands kanaal gegraven. Tot de waterstaatkundige werken kunnen buiten het aanleggen en verzwaren van dijken gedurende 1500, ook het droogmaken van meren en moerassen rond Krabbendam worden gerekend. Rond 1519 zal alles drooggelegd zijn door het aanleggen van de Westfriesedijk, en door een dijkje dwars door het Meer van Putten dat in een stuk uit het archief van Het Oude Hof van Alkmaar in 1560 nog het Nieuwe Dijkje genoemd wordt. Hierdoor lagen de terpen niet meer rondom in het water. Op het noordeinde van het Nieuwe Dijkje werd in 1572-1573 de Schans aangelegd op het land "het Nouwe stuck" in de Hempolder. Bronnen. Oorkondeboek van Holland - J. de Fremery. Grafelijk Rekeningen - J. Smit. Dagregister - abdij van Egmond. Groot charterboek van de Graven van Holland, Zeeland en Vriesland deel 2 en 4 - F. van Mieris. Het Oorkondewezen enige kloosters en steden in Holland en Zeeland - E. Dijkhof. Bijdrage enz. - J. de Cock. Afbeeldinge, Levensbeschryvinge Heeren en Graven van Egmondt - W. Schmelzer. De abdij van Egmond - W. Schmelzer. Petrus Johannesz. Nagel - kaarttekenaar 1572. Baptista Sculp - kaarttekenaar 1600. Kaart van de Uitwaterende Sluizen uit 1680. De Zijpe deel 1 - J. Bremer. Koedijk en Huiswaard - J. Geus. Algemeen Rijksarchief Den Haag collectie Hingman. Archief Schoorl 1563. Kaartje uit W.F.O.N. no.35 Boekjes Westerheem. Manuscript en kaarten - C. Wagenaar. Sam Schipper. INTERESSANTE VONDST IN STATENBIJBEL Tijdens de open dagen van de Hervormde Kerk van Dirkshorn, waarbij de gerestaureerde gedenksteen bezichtigd kon worden, raakte een van de bestuursleden van de HvH in gesprek met mevrouw Houter-Gootjes. Zij vertelde dat ze in een oude Statenbijbel een stuk oud en vergeeld papier had gevonden waar een lijst met namen op staat, voorzien van geboorte- en sterfdata. Het gaat hierbij om ene Hark Siewertsz, die op 31 januari 1712 getrouwd is met Martje Jans van Uijen van Huijsduijnen, en hun kinderen. Mevrouw Houter vraagt zich af of iemand misschien weet over welke familie dit gaat (Metselaar, of was Harks metselaar?) en of er misschien nog afstammelingen zijn, die dit schrijven graag in hun bezit zouden krijgen. Twee familieleden zijn volgens dit geschrift in Eenigenburg begraven, misschien levert dat een aanknopingspunt op. Hoe dan ook, geïnteresseerden of tipgevers kunnen contact opnemen met de redactie of met mevrouw M. Houter-Gootjes, Groenveldsdijk 30, 1744 GE te Sint Maarten. -27-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 29