UITKOMST VAN ONDERZOEKINGEN IN HET REKERMOND PROJECT DEEL 5. Het 1e en 2e Krabbendam vanaf ongeveer 400 na Chr. tot en met 1572. Noord De nederzetting op het land Nyewendoren. In "Zicht op Haringcarspel" no.34 werd een gedeelte van het 1e Krabbendam beschreven, wat toen nog lag in de nog niet bedijkte polder Zijpe (bedijkt 1597) in de zuidoosthoek in wat nu polder A is. De nederzetting op het land Nyewendoren (Nye nieuw, doren verhoging) (Nieuwendoren) die als naam niet te vinden is in de archieven, noemen we maar gemakshalve het 1e Krabbendam. Het lag op een verhoging waarop zich 4 terpen bevonden met de nodige landerijen erom heen (op het kaartje no.2 - 4 - 5 en 6). Aan de westkant begrensd door de Zodijk aan de oostkant door het hoge land Nyewendoren. De Rekerdijk is de huidige Westfriesedijk met Krabbendam (bij 7 en 8), D Polder A in de Zijpe ligt naast de Oude Schoorlse Zeedijk.. Bedenk wel dat de huidige Westfriesedijk in de tijd van de nederzetting nog niet bestond. Tevens lag er middenin de Zijpe een langwerpige zuid-noord lopende verhoging die als extra duinlandschap het zeewater tegen hield (nu de Ruigeweg). De aanvang van de bewoning in de Friese tijd kan zijn vanaf ongeveer 400 na Chr. aan de hand van de gevonden scherven. Deze vier terpen met een onbekend aantal bewoners, bestonden toen uit verhogingen die ongeveer 70 cm. boven het maaiveld uitstaken. Hoog genoeg om niet te worden overstroomd bij abnormale hoge waterstand. De zee kwam in die tijd nog niet zo ver, dus was het een veilige bescherming. Op een kaart van Petrus Johannesz. Nagel uit 1572 staan op het land Nyewendoren nog twee huizen ingetekend. Dit gedeelte werd door kaarttekenaar Baptisma Sculp in 1600 "Grave van Egmonts Uitlant" genoemd. In 1642 woonden er 16 mensen op dit terpenland. In deze omgeving is veel tufsteen gevonden. Tufsteen was een dure steensoort die uit Duitsland moest worden ingevoerd en werd alleen gebruikt bij kerkenbouw, dus misschien is er toch een kapelletje gebouwd op het land Nyewendoren? -20-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 22