Kerkbuurt vlak voor de sloop van de kerk In 1868 bouwde de hervormde gemeente Harenkarspe! een nieuwe kerk in Dirkshorn. Deze kerk is naar achteren geplaatst. Later werd op de oude plaats het raadhuis van Harenkarspel gebouwd. De nieuwe kerk in Dirkshorn bevat ook nog elementen uit de voormalige hoofdkerk van Kerkbuurt. Zo zijn de twee oude tekstborden in deze kerk terug te vinden. Op deze borden zijn de teksten afgebeeld van de Tien Geboden, het Onze Vader en de Geloofsbelijdenis. Deze borden werden geschilderd door G.M. Sydwind in 1663. Ze werden geschonken door E.S. Roocker. In 1923 werd de kerk aan Kerkbuurt afgebroken om niet meer te herrijzen. Het kerkmeubilair werd verkocht, samen met de grafstenen. De stenen van het gebouw werden, nadat ze tot puin waren geslagen, gebruikt als wegverharding. Het hervormde kerkgebouw was ook een orgel rijk. Dit is al in 1888 verkocht aan het Rijksmuseum in Amsterdam. De bouw van het orgel ligt vermoedelijk tussen 1500 en 1550. De kast is uit beschilderd eikenhout en vervaardigd in de noordelijke Nederlanden. Wie de maker was is niet bekend. De kast van het orgel hing in de hal van het Rijksmuseum aan de rechter muur, maar wordt of is inmiddels ondergebracht in de Koorkerk in Middelburg. Waar de pijpen en klavieren zijn gebleven kon ik helaas niet achterhalen. Op de plaats van het kerkgebouw heeft de gemeente Harenkarspel een plein aangelegd waar in het straatwerk de contouren van de fundamenten van het kerkgebouw zijn aangegeven. Ook werden enkele oude grafstenen binnen deze contouren geplaatst. Een aantal bankjes nodigt uit tot overdenking en mijmering. Zo blijft in ieder geval de herinnering aan de oude Christinakerk gewaarborgd. Gerard Verlind. Bronnen: Poorters in Harenkarspel, P.A.C. Prins-Poorter, Glimmen 1989; Verklaring plaatsnamen, Sam Schipper, Warmenhuizen 2009; Kerkorgel Harenkarspel, Rijksmuseum Amsterdam, ongedateerd Kennemerland (939-988)-Dirk II, www.bertsqeschiedenissite.nl pag. 5372, 20-12-2007; Wikipedia, diverse artikelen, waarvan de schrijvers helaas onbekend zijn; Geschiedenis Kerk Dirkshorn, www.oudeursulakerk.nl. Hervormde Gemeente Warmenhuizen- Harenkarspel, juli 2009; Foto's komen uit velerlei bron, vaak van internet. Voor zover bekend berust er geen copyright op. Mocht dat wel zo zijn dan bij voorbaat excuses. Het was helaas niet mogelijk om de diepere bron te achterhalen. Het is in ieder geval nooit mijn bedoeling iemand nadeel te berokkenen. Kerkbuurt met het plein waar de kerk stond, situatie nog voor de ruilverkaveling in de jaren 50, op de achtergrond een stenen brug waar eerder een ophaalbrug was. -li-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 13