Dit kerkje was dus gewijd aan de heilige Christina. Wie deze Heilige Christina was is niet helemaal zeker. Er zijn twee waarschijnlijke mogelijkheden De eerste en voor mij meest logische, is de wijding aan Christina de Wonderbare (of Mirabilis). Deze heilige is afkomstig uit Vlaande ren, leefde in hetzelfde tijdperk (tot 1224)en was in die tijd zeer vermaard. De heilige had de naam de geur van de zonde niet te kunnen verdragen en vloog daarom nogal eens door de lucht om deze kwade reuk te ontwijken. Zij stierf voor de eerste keer toen zij een jaar of dertig was. Maar toen men haarwilde begraven was zij het daar absoluut niet mee eens en vloog uit haar kist weg, naar boven in het kerkgewelf. Zij kroop onder het ijs en in hete ovens en kwam daar ongeschonden uit. Opsluitingen hadden geen zin want zij verbrak haar tralies en ketenen alsof zij van papier waren. Later kwam zij in hoog aanzien bij de bevolking en bij de Graaf van Loon. In totaal stierf deze heilige drie keer en kwam dus twee keer weer terug in het aardse leven. De laatste keer stierf zij in het jaar 1224 in de Belgische plaats Sint-Truiden, alwaar haar relieken zich nog steeds bevinden. Een andere, wellicht minder waarschijnlijke, mogelijkheid is dat de kerk is vernoemd naar de heilige Christina van Bolsena in Toscane, een martelares die in de vierde eeiw ieefde. Zij voelde zich aangetrokken tot het christelijke geloof en vernietigde alle gouden en zilveren beelden van de huisgoden in haar vaders huis. Het goud en zilver deelde zij uit aan de armen. Haar vader vond dit niet zo goed bedacht en strafte met gruwelijke folteringen. Tenslotte wierp hij haar met een steen om de nek in het meer. Maar Christina overleefde dit op wonderlijke wijze. Haar vader evenwel stierf een plotselinge dood. Plaatsing in een gloeiende oven overleefde zij met de hulp van engelen. Haar laatste vervolger liet haar ombrengen door pijlschoten. De katholieken mochten voor hun erediensten echter geen gebruik meer maken van deze kerk. Zij weken uit naar een statie op Kalverdijk, die vanuit Alkmaar en Langedijk gesticht was door pastoor Jacobus Gaal. De Hervormde Kerk in Kerk buurt was in een zeer slechte staat terecht gekomen. In 1830 besloot het toenmalige kerkbestuur tot afbraak en nieuwbouw. Christina Mirabilis Jacobus Gaal De Staten van Holland besloten, tijdens een grote kerkvergadering in 1573 in Alkmaar, ook de Christina- kerk over te dragen aan de Hervorm den. Deze over- Christina van Bolsena dracht is zonder ernstige tegenstand gerealiseerd. Dat kon vrij makkelijk omdat de laatste r.k. zielzorgers de reformatie al zeer waren toegedaan en daarbij hun parochianen met hun preken van het ware geloof hadden overtuigd. Kort na de overdracht in 1573 werd de kerk verwoest en verbrand door Spaanse troepen. De nu hervormde kerk werd echter weer opgebouwd. Was deze kerk tot nu toe hoofdkerk van Harenkarspel, later ging dit na samenvoeging van de kerkelijke gemeenten over naar de nieuwe kerk in Dirkshorn. -10-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 12