voor een terecht afwijkende mening dan wel andere zienswijze. Medewerking kon betekenen, dat ernstige persoonlijke schade werd berokkend aan personen, inwoners van de gemeenten. Juist hierom was het belangrijk, dat de burgemeester met "onbekende bestemming" vertrok! Op grond van verordeningen, die de uitvoering van regeringsbevoegdheden in Nederland regelden, berichtte "der Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete" op 7 januari 1944 "mit sofortiger Wirkung Herrn H. Nolet zu entlassen aus seinem Amte als Bürgermeister der Gemeinden Harenkarspel und Warmenhuizen". Met andere woorden, burgemeester Nolet werd uit zijn ambt ontheven. Dit was niet einde verhaal. Maar dit betekende wel, dat er iets ging schorten aan de bijzondere bescherming, die ook in die tijd nog gold voor ambtsdragers en familieleden daarvan. Vanaf toen brak een angstige tijd aan voor mevrouw Nolet, met als gevolg het door brengen van nachten bij de zusters Ursulinen, het heen en weer reizen naar het schuiladres van haar man en de grote twijfel over het al dan niet opvolgen van welgemeende adviezen! Zij voelde zich dikwijls gevolgd, geschaduwd en moest soms moeite doen haar achtervolgers kwijt te raken. Dit angstige "voorspel" eindigde op 26 januari 1944 in haar arrestatie door een tweetal agenten van de Sicherheitsdienst. Negen kinderen, waarvan op dat moment de jongste negen maanden was, moest zij onverzorgd achterlaten, hoewelDie tijd kende gelukkig heel veel goede, sterke, echte Nederlanders, die op zo'n moment zaken regelden en oplosten! Mevrouw Nolet heeft van 27 januari tot 1 maart 1944 opgesloten gezeten in de gevangenis aan de Havenstraat te Amsterdam. Van daaruit is zij herhaaldelijk naar de Euterpestraat - eerder in dit verhaal vermeld - gebracht voor verhoor met voornamelijk het doel de schuilplaats van haar man, de burgemeester, te achterhalen! Ze hadden hem nodig, omdat hij door de Duitsers waarschijnlijk werd aangezien voor de aanstichter van het verzet tegen uitvoering van werkzaamheden ten behoeve van de bezetter in de gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen en de andere, omliggende gemeenten. Ik acht het - gelet op zijn aard, karakter en vrijmoedig uitgedragen principes - niet ondenkbaar, dat hij werd beschouwd als leider in het verzet. Iemand, die hen - de Duitsers - kon helpen aan namen en adressen van voor hen "verdachte" personen! Een nare tijd met slechts een lichtpuntje. De wetenschap, dat haar kinderen vertrouwd waren ondergebracht en naar omstandigheden goed werden verzorgd. Rond 1950, B en W van de voormalige gemeente Harenkarspel, v.l.n.r. Zittend, Wethouders M. Burger, Joh. Dekker, Burgemeester Nolet, Secretaris N. Mooijman. Staand: Ambtenaren. J. Kliffen, P. de Vries, J. Breen, W. Dekker (gem. Opz.) P. Spigt, Jansen. Portretten: J. Burger (oud Burgem.) J. Dam (oud secr.). -8-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 10