25 JAAR BLOEMEN LEGGEN OORLOGSMONUMENT WARMENHUIZEN De laatste vlucht van Tom Stanley en Peter Jones. "and next came that fateful night in march 1942", zo begint het verhaal. Het relaas over hun laatste vlucht zoals het wordt beschreven door sergeant Tom Stanley staartschutter en Peter Jones rugkoepelschutter van de Avro Manchester L 7518 van no. 61 Squadron. Die in de nacht van 25 op 26 maart 1942 ten oosten van het Warmenhuizer "Kerk- of Debbemeertje" neerstortte. Beide inzittende waren de enige overlevenden van de bemanning die uit 7 personen bestond. De bemanningsleden waren officer captain Hubbard, officer 1e piloot Buchan, officer 2e piloot Heggie en navigator, sergeant Clelland radio-telegrafist, sergeant Baker neuskoepelschutter, sergeant Stanley staartschutter en sergeant Jones rugkoepelschutter. Het verhaal van Tom Stanley. Na de eerste aanval van de nachtjager zond Peter Jones zijn tegenstander nog een salvo na en rook een brandlucht. De volgende aanval, zo beschreef Tom Stanley, kwam recht van voren. De ergste schade moet toen zijn aangericht. Het moet ook toen geweest zijn, dat onze jongens daar voorin de volle laag hebben gekregen. De Manchester ging in een flauwe bocht omlaag en mijn geschutskoepel functioneerde ineens niet meer, overal spoot olie in het rond. Stanley slaagde erin de koepel met de hand rond te draaien en eruit te klimmen via twee smalle klapdeurtjes achter zijn rug in de achterwand van de geschutskoepel. Vervolgens klauterde hij over de door de romp heen lopende ligger van het horizontale staartvlak en nogmaals twee deurtjes naar het ontsnappingsluik in het achterste deel van de vliegtuigromp vlak voor de staart, waar hij Jones aantrof. Hier vertelde Stanley dat hij Jones, die volkomen ontredderd en in de war was, zijn parachute had aangegespt en hem vervolgens via het ontsnappingsluik uit het vliegtuig heeft geduwd. Daarna is Tom Stanley naar voren gegaan in de hoop daar hulp te kunnen bieden. Hij vertelde hierover het volgende: wat een ravage trof ik daar aan! De door de nachtjager voorin aangerichte schade was verschrikkelijk, de vijf collega's in dat deel van het vliegtuig hadden het vreselijke drama niet overleefd. Ze bleken allen dood te zijn. Piloot Hubbard hield nog altijd wel de stuurknuppel stevig vast, maar zijn hoofd hing half op zijn schouder. Het was toen, vervolgde hij, dat ik tengevolge van een explosie door een ware muur van vuur achterwaarts werd geblazen. Snel kroop ik overeind en keerde vervolgens zo snel mogelijk weer terug naar het achterste deel van het vliegtuig, waar mijn eigen parachute nog aan het haakje hing. Terwijl hij moeizaam terug strompelde naar achteren, kantelde de Manchester naar rechts op haar zij en kwam tengevolge daarvan het achterste ontsnappingsluik in de zijwand van het vliegtuig, naar onderen gericht te liggen. Stanley, hoewel gewond door een granaat scherf in zijn schouder, slaagde erin zijn parachute aan te doen en sprong eruit. Bij het verlaten van het vliegtuig sloeg hij met zijn gezicht tegen het eveneens naar onderen gerichte dubbele staartstuk en brak zijn neus, waardoor hij het bewustzijn verloor. Hij kwam weer tot bezinning toen hij omlaag viel en slaagde er met veel pijn en moeite in nog net op tijd de parachute open te trekken, die zich overigens niet meer volledig opende. Met brandende broekspijpen, door de vlammen van het vliegtuig, viel hij omlaag en landde op een zachte oever half in het meertje. Daardoor werd zijn val enigszins afgeremd en de vlammen aan zijn broekspijpen doofden door het water. Daar werd hij nog in de nacht van 26 maart 1942 door de Warmenhuizenaars Willem Sevenhuysen en dokter Postuma gevonden en naar de praktijk van G. van Hesteren gebracht. Tot zover het relaas met het vliegtuig. Tom Stanley kwam voor het eerst terug naar Nederland in 1984. Co Maarschalkerweerd uit Purmerend had hem in de maanden daarvoor opgespoord in Engeland. Dat zelfde jaar kwam hij nogmaals samen met zijn vrouw Doris en hebben zij samen met Co en zijn vrouw Ank de geallieerde begraafplaats in Bergen gezocht en bloemen neer gelegd bij zijn omgekomen collega's. Tevens werd de -7-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 9