DE INVOERING VAN ELEKTRICITEIT EN RADIO IN DIRKSHORN Rond de eeuwwisseling naar de 20e eeuw werd reeds volop getracht om de elektriciteits voorziening ook voor veriichtingsdoeleinden voor algemeen gebruik geschikt te maken. Van algemeen gebruikt was tot dan toe geen sprake. Het waren in het begin van de 20e eeuw nog hoofdzakelijk fabrieken en grote kantoren waar elektriciteit werd toegepast. En in beperkte mate ook voor straatverlichting in grote plaatsen zoals Amsterdam, Haarlem en de Zaanstreek. Door Jan Jonker. Invoering van elektriciteit. Dat voor particulier gebruik de mogelijkheid ontbrak had als oorzaak dat woningen nog niet aangesloten waren op het elektriciteits net. In de steden kwam hier langzaam aan verbetering in, maar het uitgestrekte en dunbevolkte platteland bleef nog jaren verstoken van de stroomvoorziening. Het duurde nog tot na de Eerste Wereldoorlog voordat hier langzaam verandering in kwam. De meeste gemeenten zoals Alkmaar, Schagen en Langedijk beschikten over een eigen gasfabriek. Ook Warmenhuizen kreeg in 1913, samen met Harenkarspel, een eigen gasfabriek en had daardoor niet zoveel haast om op elektriciteitsvoorziening over te stappen. een transformatie hoogspanningstation te Dirkshorn op de hoek Veerstoot Middenweg (nu begin Voorpolderweg, naam veranderd na aanleg S3/N245). Het gemeentebestuur ging zeer voortvarend te werk. Reeds op 19 juli 1919 werd deze aanvraag goedgekeurd. De bouw van het transformatiestation zal dus omstreeks 1920 plaats gevonden hebben. En ook de kabelaanleg zal in die tijd gebeurd zijn. De dorpsbewoners waren echter nog lang niet allemaal voor aansluiting. Bijna iedereen had gas, men kon er op koken en de gaslamp gaf goed en helder licht. Het was betrekkelijk goedkoop zodat de mensen maar aarzelend overstapten of elektriciteit. Bij ons thuis hadden we geen gas. Moeder kookte op peterolie (petroleum)en op het fornuis, en voor verlichting diende de olielamp. Wij kregen wel direct aansluiting op het net en de olielamp maakte plaats voor een elektrisch lampje. Met het omdraaien van een knopje straalde het een helder licht uit, dat was toch wel een hele Het PEN gebouw in Dirkshorn, gesloopt in 1978. Maar de vooruitgang was ook hier niet te direct gebruik van stoppen. Op 3 juli 1919 diende het plaatste P. de Go( Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland advertentie met al een verzoek in om te komen tot de bouw van Smederij". sensatie. Het aantal aansluitin gen nam toe maar de toepassing van stroom bleef aanvankelijk beperkt tot verlichting. Ook de straatverlich ting met gaslantaarns duurde tot ongeveer 1930. Middenstand en ambacht maakten wel krachtstroom. In mei 1925 ide te Dirkshorn een 3 kop "Electrische -19-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 21