Dan was er een Jan Frans die in Krabbendam woonde aan de Westfriesedijk nr.82. Zijn zoons Pieter en Klaas traden voor hobby wel als artiest op met hun neven uit Warmenhuizen. Met dit kaartje maakten ze reclame voor hun optredens als artiest. Jannetje werd geboren 24 augustus 1920 in Krabbendam. Daar ging ze naar school en beleefde er zoals elk ander kind haar jeugd jaren. Men ging naar de winkel om een cent drop, er rolde iemand van de dijk in de sloot, groenten-boer Krul kwam met zijn paard en wagen langs en de bakker kwam aan de deur. Merkwaardig is dat ze in de oorlogsjaren 1940- 1945 te Amsterdam in de huishouding werkte. Na de bevrijding op 5 mei 1945 ging Jannetje naar het Van Jeterson ziekenhuis in Gouda waar zij de opleiding kreeg voor verpleegster. Zelf schrijft ze er niet over maar we nemen aan dat ze eerder een middelbare schoolopleiding volgde. De opleiding van drie jaar in Gouda verliep voorspoedig en werd vervolgd in Rotterdam voor de zogenaamde "kinderaante kening". Hierna deed ze nog de vroedvrouwen opleiding (het Ooievaartje). Om praktijk op te doen, maar ook om wat internationale ervaring te krijgen, werkte onze Jannetje een jaar lang in het Sint Pieter Ziekenhuis in Brussel, ging een jaar in een hospitaal in Londen werken om haar Engels diploma te behalen en ging ook nog een jaar in een ziekenhuis in Amerika aan de slag. Tussendoor werkte ze in ziekenhuizen in Amsterdam en Alkmaar. Het jaar dat ze in Amerika werkte gebruikte ze ook om sponsors te zoeken voor haar broers Klaas en Jan-Willem die naar Amerika wilden emigreren. Zonder een sponsor die de eerste jaren financieel garant voor je stond, kon je niet emigreren. Loudser Algra die al eerder was geëmigreerd kon voor een baan zorgen op een groot landbouw bedrijf. Klaas en Jan Willem emigreerden in 1957. Klaas en Jan-Willem Frans waren geboren in respectievelijk 1923 en 1932. Klaas was tuinbou wer en later kantoorbe diende. Jan-Willem ging naar de ambachtschool, werkte eerst nog bij Heman in Warmenhuizen en op het land van zijn vader. Krabbendam was voor hen echter te klein en benauwd, Nederland was arm en er was grote woningnood. Een broer van Jan Frans was Jacob Frans. Hij was in 1888 in Warmenhuizen geboren en trouwde in 1910 met Pieterje Blankman. Zij gingen wonen in een nieuwe boerderij aan de Westfriesedijk nr. 80. Jan Frans was hun buurman op nr. 82. De beide boerderijen zijn nu gescheiden door de Wengeweg. Vader Frans had genoeg geld geërfd om de boerderij te kunnen laten bouwen door aannemer Klaas Westra. Deze aannemer gebruikte voor het dak kenmerkende ruitvormige betonnen dakpannen. De achterkant van de boerderij Westfriesedijk 80 in Krabbendam, het geboortehuis van Jannetje Frans. -M- -11-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 13