JANNETJE FRANS UIT AMERIKA Soms helpt het toeval je een handje. Ik was bezig met de brieven van mevrouw Jannetje Frans uit Amerika. Zij is inmiddels 88 jaar en woont met haar twee broers in Durham, North Carolina, USA. Zij heeft indertijd gereageerd op de oproep in ons blad Zicht op Haringcarspel om gegevens over emigranten die in de jaren omstreeks 1950 uit Nederland zijn vertrokken. Haar eigen verhaal was daarbij, maar ook de namen van de families Blankman, Bommer en Algra, allemaal uit Krabbendam. Het toeval wilde dat ik door onze archivaris Jaap Mooij een deel van de genealogie van de familie Frans in handen kreeg. Dan heb je materiaal om uit de opsomming van feiten een leesbaar verhaal te maken. We gaan nu een stuk terug in de tijd met het verhaal van Pieter Frans en zijn voor- en nageslacht waaronder Jannetje Frans. Warmenhuizen kende in de vorige eeuw(en) drie veerdiensten. Volgens de vernieuwde "Keur van 1820" diende op Amsterdam een zeilschuit te varen en op Alkmaar een trekschuit. Beide veren vertrokken vanaf Schoorldam, zodat de schippers dienden te zorgen voor een binnenvaartuig om goederen van Warmenhuizen naar Schoorldam te vervoeren. De derde veerdienst, ook per trekschuit, voer van Krabbendam naar Alkmaar. De dienst Warmenhuizen-Alkmaar werd eind 18e eeuw uitgevoerd door Pieter Frans. Vol gens de keur diende hij te varen op dinsdag, vrijdag en zaterdag. Van maart tot oktober was de vertrektijd om 6 uur en van oktober tot maart om 7 uur 's morgens. In Alkmaar werd afgemeerd aan de Zaadmarkt (Luttik Oudorp), vanwaar men ook weer diende te vertrekken op "klokslag 1 uur, volgens de klok van de Waagtoren". De vrachtprijs voor een pakje, een zak graan of aardappelen of een tijn boter was 10 cent, een zak kalk kostte IV2 cent, 100 pond kaas kostte 15 cent, een anker wijn of sterke drank 30 cent, een turfton 40 cent en vee varieerde van 5 cent voor een lam via 50 cent voor een zeug tot f. 2,50 voor een magere of f. 4,- voor een vette koe. Een passagier tenslotte betaalde 12/4 cent voor de reis. Pieter Frans was naast schipper ook veehouder en kuiper. Wanneer Pieter Frans Jansz als veerschipper begon is onbekend. Zijn zoon Pieter, die de dienst van vader overnam, heeft tot eind 1845 gevaren. Het gemeentebestuur heeft toen, met goedkeuring van de Heer van Warmenhuizen, Piet Jaczn Bregman tot opvolger benoemd. Deze bedankte in 1856 omdat hij een andere betrekking had aangenomen. Per 1-8-1856 werd toen benoemd Jan de Wilde, de twee jaar oudere broer van de vrouw van Pieter Frans de Jonge. Deze heeft de dienst uitgevoerd tot zijn dood op 58-jarige leeftijd op 17-12-1868. Pieter Frans heeft letterlijk en figuurlijk "goed geboerd", want bij zijn dood liet hij bijna f.39.000.- na, een voor die tijd groot kapitaal, waarmee hij de grondslag legde voor een vermogende familie (zie boedelscheiding aan het einde van dit artikel). Ondanks alle naspeuringen zijn de geboorte plaats en -datum van Pieter Frans onbekend gebleven. Hoewel Pieter huwt als "jongeman van Sint Maarten" en hij bij zijn overlijden 67 jaar oud is en derhalve omstreeks 1759/60 geboren moet zijn, leveren de doopboeken van Sint Maarten niets op, nog die van omliggende plaatsen. In Valkkoog, ook tot de gemeente Sint Maarten behorend, wordt op 11-12-1759 wel een Pieter Jansz gedoopt maar deze blijkt bij nader onderzoek een zoon van Jan Pieters Groenveld en Maartje Lammers - Dekker te zijn. Op 19-3-1762 wordt daar nog een Pieter Jansz gedoopt, nu als zoon van Jan Pieters en Trijn Roelofs. Afgaande op de namen van de eerste kinderen van Pieter Frans, in verband met de vernoeming van de grootouders, dan is deze ook Pieter niet de gezochte. Op de vraag in het blad Stichting Westfriese Families zond de heer Pol uit Groningen vermoedelijke de gouden tip. Hij verwees naar het geslacht Francis, dat eerder door wijlen de heer Schrieken te Arnhem te boek is gesteld. Deze hield na zijn onderzoek uiteindelijk een Pieter Jansz Francis over, waarover hij verder geen enkel gegeven had kunnen vinden. Het enige dat bekend was, kwam uit een acte van de weesmeesters van Harenkarspel van 4-3-1772. -9-

Zicht op Haringcarspel | 2009 | | pagina 11