Huib werd kruidenier en ging boodschappen opvragen en rondbrengen op de transportfiets. Zoals dat toen genoemd werd: hij ging langs de weg". Huib vond het alleen kruidenier zijn niet voldoende en liet een houten uitbouwtje maken aan het winkeltje. Hier begon hij een scheersalon annex kapperszaak. Of hij hiervoor had geleerd vertelt de historie niet maar de mannen uit het dorp wisten het te vinden. Gezellig was het er altijd. Als het koud was dan maakte Betje een pan warme chocolademelk. In die tijd richtte hij de voetbalvereniging Hollandia T op waarvan hij vele jaren voorzitter is geweest. In Kerkbuurt begon al zijn interesse voor de historie van Harenkarspel. Mede door de sloop van de Christinakerk op de Buurt. Toen zij ca. 10 jaar op de Buurt woonden kocht Huib het café Landmans Welvaren in Kalverdijk van de fam. Broersen. Bet had daar niet veel zin in maar Huib beloofde dat zij niet in het café hoefde te staan. Nou dat heeft zij geweten. Ze verhuisde met 5 kinderen met de schuit naar Kalverdijk. Er gingen nog twee broers Van Straaten mee. Huib ging weer langs de weg omdat er ook een kruidenierswinkeltje bij het café was. Van alleen het café konden ze niet leven. In die tijd verkocht hij ook dekens en schilderijen. In de oorlog werd het allemaal wat moeilijker. In het begin van de oorlog kwam er bv. een bus vol met ca. vijftig evacués uit Amersfoort die bij de familie Tiebie om onderdak vroegen. Op zolder, toneel en danszaal werd stro neergelegd en daar konden de mensen slapen. Brood werd gebracht door de twee bakkers van Kalverdijk en het beleg was ham van een varken dat door Huib clandestien geslacht was. Mensen van het verzet zochten daarna een ander adres voor al die evacués. Er bleven acht personen over die voor een langere periode bij de familie Tiebie onderdak kregen. Ze sliepen op zolder in stro en woonden in de danszaal. Bovendien verbleef er later ook nog een onderduiker en een meneer uit Amsterdam die gevallen was en bij het café binnen werd gebracht. Deze meneer heeft zes weken op een bed in de kamer gelegen waar hij met liefde werd verpleegd. Er is ook een periode geweest waarin het café en de danszaal werden gebruikt door de Duitsers. Er werd door hen regelmatig een film gedraaid. Toen de scholen gevorderd werden kregen de schoolkinderen ook les in de danszaal. Omdat er in de oorlog niet gedanst mocht worden verzon Huib hier ook iets op. Er speelde wel muziek maar er werd niet gedanst. Dit heette toen zitbal. Hij maakte van poeder surrogaatbier in een grote ton en dit werd die avond gedronken. Vele jonge mensen hebben verkering gekregen in "Landmans Welvaren", het café van Huib Tiebie. Vaak werd dan ook het huwelijksfeest in dit café gehouden waarbij hij dan meestal werd gevraagd om naast kastelein ook als ceremoniemeester op te treden. Ook bij andere bruiloften werd hij vaak als ceremoniemeester gevraagd en in die hoedanigheid voerde hij dan ook sketches op. Zijn vrouw Betje moest dan alles reilend en zeilend houden. De belofte dat zij niet in het café hoefde te staan is dan ook niet uitgekomen. Huib was een actieve kastelein die een biljartclub, een toneelclub en een damclub oprichtte. Hij was zelf een enthousiast lid van alle verenigingen. Bovendien organiseerde hij vele spectaculaire avonden welke in die tijd voor een dorp uniek waren. De muziekgroep Kilima-Hawaians, paragnosten, hypnotiseurs, toneelgezelschappen en grote orkesten traden op in Kalverdijk. Huib haalde ze op met de schuit vanaf het tramstation van Warmenhuizen. De gezelschappen bleven slapen en ze gingen de volgende dag op dezelfde manier weer naar huis. De kinderen moesten hun bedden afstaan en sliepen op matrassen (kermisbedden genaamd) op de zolder. Op en keer kwam er een toneelgezelschap uit Amsterdam optreden die een paar kinderen als extra spelers nodig hadden. Dat was geen probleem. Huib zorgde daar wel voor en zo moesten Bets en Ria meespelen. Met kermis kookte Betje, -uiteraard met hulp voor het personeel, voor de muzikanten en voor de vaste kermisgangers. Er werden -6-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 8