GEDAG! OUD NUWS. Ze hewwe vroegen of we ok un stukkie skroive wulle. Ik stond wel effe versteld zai Gert want ik had r oigeluk niet zo op rekent. Nou je hewwe toch wel zoid dat we ut wel zalle doen, toid zat Nah ik heb d'r eerst nag wel effe over neidocht zee Gert want d'r zat nag un lastughoidje an vast. Oh en wat was dat den?, jij benne niet zo gauw van de wois te brenge. Omdat ut voor de nuwsbrief gaat moet ut as ut ken ok over nuws gaan, oud nuws zogezoid. Hoe ken dat nou zee Jaap,je ken toch gien oud nuws opskroive. Nei, ik zeg ut verkeerd zee Gert ut gaat 'r om hoe ze vroeger ut nuws brochte.. Ja dat is zeker are thee, goed dat we deer un toidje over kenne denke. "Nouw, je zou kenne beginne met de kaart van Ome Hannes" gaf Merie de vrouw van Jaap un voorzetje. Jaap most lache, ja dat was mooi. Met skoonmakerstoid vonde we un ansichtkaart en die was verstuurd deur Ome Hannes uit Hensbroek, d'r zat un postzegel op van twei cent. Achterop stond "we komme met 4,gr Hannes en Greet". Hannes was de broer van m'n opa, die hew je nag wel kent en hai was boereknecht. Bai un groote boer in de buurt van Hensbroek. Z'n vader was ok al knecht bai die femilie en ze weunde in zo n kloin huissie op ut urf van de boer. Zo"n kaart stuurde ze altoid voor de verjaardag van opa en ze kwamme altoid met peerd en wagen. Dat was vanzelluf raar, dat de knecht met ut gerai van de boer op visite mocht, en as ie den skreef we komme met 4 den haalde ie z'n broer Jaap uit Heeregewaard en z'n vrouw ok nag op. Ze kwame vanzelfdsprekend niet met zo'n mooie glazen koes maar met de dresseerkar1, verskil moet r bloive. Nou den kwam alle nuws uit de Waard en de Wogmeer, want deer weunde ome Hannes oigeluk, bai Opa terecht en die zurgde seivens baai 't beurze2 voor ut vervolg. Ja, dat deed ok de durpsomroeper met z'n toeter of bekken zee Jaap, die kwam deur ut durp as de gemeente wat had of d'r was boelhuis3 ofzo. En wat denk je van de anzegger4 zee Merie, die had wel gien mooi nuws maar ut was voor un hoop mense in ut durp toch nuws as d'r ientie overleden was. Weet je weer vroeger ut meiste nuws vandaan kwam, denk ik zee Gert, zaterdags uit de skeerwinkel. Dat was volgens moin, as ik de verhale van vader moet gelove de plaas weer alle nuws baaimekaar kwam en weer verder verteld werd, waar en niet waar. Weet je, zee Jaap, dat de Romoine, toen ze heel vroeger in ons land ware ok al berichte stuurde nei Rome, nei de Koizer. Ik las ut lesten in un boek, ze ginge te peerd van Noimege heel nei Italië. Van ploisterplaas nei ploisterplaas, deer krege ze verse peerde en in un paar weke ware ze thuis met de post of are dinge voor de groote baas. Deer hadde wai in dienst un ordenans voor zee Gert maar die ginge op de stoomfiets, dat ging wat gauwer maar ok nagalders met flauwekul volgens die joos. Net as de flauwekul van teugewoordig, of de postbode met un korte broek mag loope met mooi weew. As je den die ouwe bestellers zag met bienkappe, un dikke jas en zo'n harde pet, wat un verskil en ze brochte bloid de ansichtkaart voor twei cent. Mooi genog zo zee Jaap, we benne weer weer we begonne benne, ut gaat over oud nuws, deer ken je wel un boek over skroive. J en G. 12, soms 4 wielig open wagen met zijbanken voor 4 personen. 2: Beurzen= 's avonds met buurtgenoten het laatste nieuws bespreken. 3. Boelhuis= Openbare verkoping van huis of boerderij met inventaris. 4. Aanzegger= Een man in zwart kostuum die huis aan huis kwam zeggen wie er overleden was. C.P. v.d Berg -28-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 30