DE VELDSLAG VAN SENEFFE UIT 1674. NAGEKOMEN BERICHTEN In "Zicht op Haringcarspel" no. 30 stond een verslag over de veldslag van Seneffe in Henegouwen (Wallonië). Hierbij werd Adriaen Jansz. Koek uit Hargen door de gemeente Warmenhuizen benaderd op 13 mei 1674, om met zijn paard en wagen mee te doen aan deze veldslag onder leiding van "sijne Hoochheijt stadhouder Willem III prins van Oranje-Nassau (1672-1702)". van Warmenhuizen aan dat hij nog f 1085.- gulden ontvangen moest van de gemeente voor zijn werkzaamheden van 13 mei tot 15 oktober 1674. Warmenhuizen is niet van plan te betalen, omdat ze menen dat het een provincie aangelegenheid is dus Hoorn moet over de brug komen. Als Adriaen via het "gerecht" van Warmenhuizen verhaal haalt bij de Gecommitteerde Raden van de Staten van Holland en Westfrieslant die gevestigd waren in Hoorn geeft niemand thuis. Totdat de burgemeestersboeken van Warmenhuizen uitsluitsel geven over het niet uitbetalen van de achterstallige gage. Wat is namelijk het geval. In deze boeken staat dat op 15 mei 1674 "Adriaen die ons voerman is in het leger tot betaelinge van meerder som van f 50. -", dus toen heeft Adriaen al een voorschot ontvangen voor zijn reis. En op 24 december 1674 aan Jan Jansz. Koek "sijne broeder die het dorp afgewonnen heeft tot voerman te sijn in het leger door order van sijn Hoochheijt Willem 111 prins van Oranje Nassau stadhouder en koning van Engeland, Schotland, Ierland en Frankrijk". Betaalt is f 315.- gulden, wat nog niet de gehele som is die Adriaen bedongen heeft. Ook het verlies van zijn paart en wagen wat Adriaen f 100.- zou opbrengen wordt niet speciaal genoemd. Misschien zit dit bedrag in de f 315.- gulden.Waarom zijn broer Jan de centen in ontvangst neemt is niet bekend. Adriaen komt zodoende nog f 820.- gulden te kort. Echter een vreemd geval doet zich opnieuw voor. Op 17 april 1689 (toen pas) geeft de gemeente Warmenhuizen Aerjen Jansz. Koek nog f 100.- omdat Adriaen pretendeerde (eiste) dat hij mee gedaan heeft aan de "Optocht" zoals hij het toen noemde en het overleefd heeft. Blijft er nog f 720.- staan voor Adriaen. Wat hierna de uitkomst is, is niet bekend maar misschien geven de boeken nog meer geheimen prijs. Bron. Oud archief Warmenhuizen no. 23, 26 en 138. Tekening Bart Wassenaar. Sam Schipper Omdat er om meerdere paarden en wagens gevraagd werd, gaat de dorpsomroeper van Warmenhuizen Jan Pietersz. Stock "van omroepe" in verscheijden dorpe om een wagen, paarde en voerman te becomen die wij op orde van de Prins na het leger soude senden" Helaas voor "sijne Hoochheijt" is er niemand die zich beschikbaar wil stellen voor een lange reis vol gevaren. Echter het verhaal van Adriaen was nog niet af omdat er gegevens ontbraken die toen nog niet gevonden waren. Adriaen gaf op 3 september 1676 bij de schepenen -27-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 29