OPEN DAG 'T HUYS TEN NUWENDOREN. Op vrijdagmiddag 4 juli was de start om te komen tot een bruikbaar kasteelterrein 't Huys ten Nuwendoren van graaf Floris V. Op deze publieksdag kon men kennis maken van de historie van het terrein, de resultaten van de archeologische opgravingen die in die week plaats vonden en kon men de toekomstplannen zien voor het terrein en de omgeving. De opening werd verricht door de burgemeester van Harenkarspel dhr. Brommet samen met de gedeputeerde Welzijn en Cultuur van Noord- Holland Sascha Baggerman. Sinds de jaren '80 is de provincie Noord- Holland eigenaar van het Rijksmonument. In 2006 werd besloten het terrein op te knappen, met de voorwaarden dat de archeologische waarden en voorwerpen in de grond blijven. Er word 500.000 euro voor uitgetrokken om er weer een zichtbaar geheel van te maken. Het is de bedoeling dat het terrein voor het publiek toegankelijk blijft, tevens krijgt het een toevoeging in de vorm van een infobord waardoor het niet alleen voor het publiek beter is te bezoeken is, maar ook de waarde en historische omvang van het monument meer benadrukt wordt. Het opknappen van het kasteelterrein duurt naar verwachting tot begin 2009. duurzaamheid. Bij een vergadering in het gemeentehuis over de opzet van het terrein heeft Sam Schipper namens de historische vereniging Harenkarspel bezwaar gemaakt tegen een metalen toren. Aanbeveling door hem was een houten toren vanwege de omgeving. Echter de beslissing en offerte was al weg en kon niet meer worden terug gedraaid werd er verteld namens de gemeente Harenkarspel! Vlak tegen de Westfriesedijk is een bouwbord geplaatst waar het een en ander op te lezen is. De fundamenten van het monument worden ingekapseld en met moderne? materialen opgehoogd, tevens zal de plattegrond van het kasteel beter zichtbaar worden gemaakt. Vanaf de Westfriesedijk zal een wandelpad lopen naar het kasteelterrein. Ook zal op de voormalige noordwest-toren een uitkijktoren worden geplaatst. Deze toren wordt van metaal gemaakt vanwege de Hoe het kasteel van graaf Floris V er uit heeft gezien, is te zien in het museum van de historische vereniging Harenkarspel wat een onderdeel is van het dierenpark van Blanckendaell in Tuitjenhorn. Ook was er een kleine tentoonstelling over de vondsten op het kasteelterrein in het gemeentehuis van Harenkarspel. De fundamenten zijn indertijd door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in samenwerking met de Archeologische Werkgroep van Oud-Westfriesland opge graven. Er werd o.a een uniek wijnglas getoond, tevens de nodige kruiken. Een Jacoba-kannetje stond er van Tiny Kieft - Biersteker de dochter van vinder Bram Biersteker. De meeste vondsten zijn nu van de provincie Noord-Holland. Na de tentoonstelling keerde het meeste materiaal weer terug naar het Westfries Museum te Hoorn. Sam Schipper at Tcg^gT'.,-- De fundamenten van Nuwendoorn, huidige situatie. Reconstructie van Nuwendoorn naar verwachting in 2009 -26-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 28