Het grote land Weich. Het land Weich met het land Nyewendoren, waarop het "Uitlant" met de nederzetting (4) lag, bestreek de dorpen Krabbendam, Eenigenburg, St.Maarten, Petten tot en met Hargen bij Groet. Om het land te ontwateren, stond het watermolentje van Weich in 1317 op een van de terpjes die tot deze nederzetting behoorde (2). Er schijnt ook een korenmolentje gestaan te hebben, maar dat is eigenlijk niet mogelijk omdat men in die tijd voornamelijk thuis met twee stenen alles vermaalde. De betekenis van Weich is in het Midden- Nederlands vechten of strijden, iets wat in vroeger tijd hier zeker is gebeurd. Weich maakt momenteel uit van een deel van de Pettemer- en Hargerpolder en ligt westelijk tegen de Oude Schoorlse Zeedijk aan. Bij inpoldering van de Zijpe (1597) is de nederzetting geheel verdwenen, en de bewoners vestigden zich in het al bestaande Krabbendam wat in 1230 Bakenes werd genoemd. Bakenes is te vertalen als "havenmeer". De verhalen dat het woord Krabbendam is ontstaan uit de "krebben" (de loopsteigers) in het haventje van Krabben dam heeft men verzonnen. Na 1230 heeft op het 1e Krabbendam een versterkt huis gestaan behorende bij de Heren van Crabbe waaruit het latere Krabbendam zijn naam kreeg. Over dit Krabbendam in de volgende aflevering. Er wordt geschreven "graaf Floris IV geeft al het land genaamd Weich tussen Odonthem ook Odomshe(e)m in 1230 (odom is oud, hem of heem is plaats) ook Godolfhem of Outhe(e)m geheten in 1264 en ook nog in 1500 (het hedendaagse Zijpersluis 1), (Melis Stoke noemde het in zijn geschriften "het oude dorp") en Sweede (zwet of wad) buiten de dijk van Puthem (Petten) en Grothem (Groet) in eigendom aan Nicolaas van Persijn van Haarlem graaf van Waterland en Willem van Egmond". In 1421 was dit "Uitlant" van graaf Jan van Egmond (1385-1451), en tot 1600 was het van graaf Lamoraal II van Egmond. In 1582 werd een gedeelte van het land aan de oostkant van de Westfriesedijk en dus op de plaats van het kasteel "Nuwe Duere"(zie oude tekst) lees Nieuwe Deuren genoemd. Het lag in de banne (rechtsgebied) van Eenigenburg. Bronnen: Goederenlijst van de St.Maartenskerk te Utrecht uit 866 na Chr. Saxsus Grammaticus kroniekschrijver. Oorkondeboek van Holland en Zeeland - L. van de Berg. Groot charterboek van de graven van Holland, Zeeland en Vriesland - F. van Mieris. Studies over Holland en Zeeland - J. Smit. Heemskerk - J. Groesbeek. Kaart uit 400 en 900 na Chr. en het manuscript uit 1982 - Cees Wagenaar. Baptisma Sculp kaarttekenaar kaart uit 1600. Kaart van de Uitwaterende Sluizen uit 1680. Oud archief Warmenhuizen invoer no. 6021. Met dank aan het Zijper museum te Schagerbrug. Sam Schipper. -25-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 27