grW. SCORONLO. Aan de westzijde lag deze nederzetting aan een natuurlijke haven met noordwest de rivier Matlinge (hoofdrivier) en westwaarts de rivier Thurlede (Thure water en lede handel), die ook Harga werd genoemd. Deze liep van Petten naar Withmuadhen het huidige Egmond/binnen bij het toenmalige Oer-IJ. Echter er is nu niets meer van te vinden omdat alles ondergestoven is. Kaartje hiernaast. Op het kaartje staan (zie 4 op kaartje), de Vroeg Middeleeuwse bewoningssporen van de nederzetting aangegeven. Ook is er veel afval gevonden van selnering (zout branden) uit de Karolingische tijd (400-950 na Chr.) Op een kaart uit 1600 komt de gedeeltelijke nederzetting Nuwendoren voor als het "Uitlant" van graaf Lamoraal II heer van Egmond. Ten noorden van het traject van de voormalige trambaan naast de Oude Schoorlse Zeedijk en ten zuiden van dit "Uitlant" lag een oude gedempte sloot, en in deze sloot werd een spoelstoepje gevonden uit ongeveer 1500. Verder veel scherven ook een bronzen handvat van een mes dat een jager voorstelt met een musket (geweer) en hond. Veel land van het "Uitlant" is gebruikt tot verhoging van de Westfriesedijk en om een schans te maken in de Spaanse tijd van 1573. Haventje. Ook was er een haventje ten noordwesten van het huidige Krabbendam, wat een belangrijke rol vervulde met de aanvoer van bouwmaterialen naar het kasteel 't Huys ten Nyewendoren (1282-1367). Dit haventje was in de hoek op de plaats waar nu bouwbedrijf Dekker zit. Bij de bouw van een waterinlaat op de plaats van de Westfriesedijk met de Oude Schoorlse Zeedijk (Rekerdam) hoek Trambaanweg, kwam een houten duiker te voorschijn met een geschat bouwjaar van ongeveer 1520. Deze duiker met klep diende om het water af te voeren uit o.a. het "Uitlant" van het grotere land Nyewendoren naar het Geestmer- ambacht. Half line RATHEM. a. AAA GODOLFHEM <a<a.a> AA KAMPTORPA, HApAGUM. Verschuiving van de kustlijn in de afgelopen 1150 jaar. Linksboven de vermoedelijke kustlijn in 860. Land van Nyewendoren. -23-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 25