UITKOMST VAN ONDERZOEKINGEN IN HET REKERMOND PROJECT DEEL 3. (Nyewen-doren). Mogelijk betekent hier Dore "verhoging in een waterrijk gebied". Later hoorde het eerste "Dore" opnieuw door inpoldering na 1200, bij het 't Nuwe land van Sinte Martijns of ook wel genoemd het Nieuwe land van Gawijzend waar ook Valkkoog bij hoorde. Het zou toch niet zo wezen dat er op dit "nieuwe Dore" een castrum of bolwerk stond uit de Frankische of eerder uit de Friese tijd? en waaruit later het kasteel Het land Nyewendoren een nederzetting in de Zijpe grenzend aan het latere Krabbendam. Nyewendoren "Nye" nieuw en "dore" verhoging, was hoog terpenland aan het einde van de Romeinse tijd (476 na Chr.) waar de nederzetting op lag, in de nog niet bedijkte polder Zijpe (bedijkt 1597) in de zuidoosthoek in wat nu polder A is. Bedenk wel dat de huidige Westfriesedijk in de tijd van deze nederzetting nog niet bestond. Dore. De naam van het verhoogde land waar ook het kasteel Nuwendoren op stond vertelt ons, dat na het "land van Dore" tussen Eenigenburg en St.Maarten hier het tweede "nieuwe Dore" lag Nuwendoren ontstond. Ook is deze nederzetting niet meegenomen vanwege de hoge ligging (ongeveer 70 cm.hoger dan het omringende land, een afwijkend stukje land in de hoek van de Zijpe, zie de cirkel in kaart hierboven) met de inpoldering van de Zijpe, wat nog te zien is op kaarten uit die tijd. De bewoning ten noorden van het hedendaagse Krabbendam, Westfriesedijk en Zijpersluis, deed zich voor met een aanvang in de Friese tijd van ongeveer 400 na Chr.tot in de late Middeleeuwen (1500), stond onder rechtsbeheer van Schoorl en werd toen het "Bergheban" genoemd. Gedeelte van de kaart van Uitwaterende Sluizen uit 1680 met een deel van de Zijpe en van de gemeente Harenkarspel -22-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 24