- Het was natuurlijk een onvoorstelbare stap vooruit voor de bouwers en boeren die een leven lang naar hun land hadden gekloet, soms wel drie kwartier, en heel vaak met een zwaar beladen schuit. Als gevolg van de Marshall hulp kwamen geschikte motoren beschikbaar uit Amerika zoals de Briggs en de Stratton, deze laatste had geen omkeerkoppeling en werd de schroef direct aan de as aangesloten, dat was mogelijk door de inmiddels door "Turrie" bedachtte en door door Piet ontwikkelde antiwierschroef. Piet vertelt dat de ontwikkeling van de schroef eigenlijk tamelijk voorspoedig verliep. Vanuit de gedachte dat het zaak was het wier bij de as weg te houden werd de constructie zo uitgevoerd dat een dikke as ervoor zorgt dat het wier direct werd afgevoerd. Het nadeel was dat het schroefoppervlak kleiner werd maar, de grotere betrouwbaarheid, vergoedde dat ruimschoots,. Onder grote belangstelling werd een demonstratie gegeven in Krabbendam, waarbij alle conventionele schroeven zich in het wier en de waterplanten verstrikten en het antiwier voortgedreven vaartuig ongehinderd zijn weg vervolgde. Het enthousiasme was groot maar voor Piet begonnen nu de problemen. Het bleek niet makkelijk zijn vinding in een octrooi goed te beschermen, de tekeningen moesten zo worden gemaakt dat het principe goed duidelijk werd en dat kostte tijd. Bovendien draaiden de bevoegde instanties uiterst traag en was de medewerking van terzake deskundigen duur. H-m NOTA V -f £S. 7 //ff" Schuitenmakers in de omgeving kregen de kans en pakten die om op het succes "mee te varen". Uiteindelijk kwamen de rechten bij Tesselaar terecht die ze wat later van de hand deed. Tesselaar verkocht nadat zijn huis was verbrand de werf aan Piet, het verbond had geduurd tot 1953 toen de Fa. Tesselaar en Smit werd opgeheven. Het was hard werken en niet eenvoudig om de zaak draaiend te houden verteld Trien Hoogeboom, de vrouw van Piet. Voor een groot deel was dat een gevolg van de gewoonte van de plaatselijk ambachts lieden om slechts één maal per jaar, tegen Kerstmis, met de rekening te lopen. Voor een beginnend ondernemer was dat natuurlijk niet werd de rekening gepresenteerd zodra de klus was geklaard. Veel begrip was daar niet voor en het leidde soms tot verlies van klanten. haalbaar en -ij* 'Y, 'Jsj fir*, y/yAi -J"-£ i Het eerste werkstuk, een fraaie motorvlet met antiwierschroef gebouwd voor Arie Mosch Ook aan collega's werd de schroef verkocht -20-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 22