Ome Gerrit, een oudoom van mij had als beroepen de merkwaardige combinatie van visser en manufacturer (ook wel lapjespoep genoemd). Ome Gerrit kwam vaak bij Opa op 't Bossie, beiden waren trouwe krantenlezers. Dan zaten ze tegenover elkaar, de petten hielden ze op, en dan werd alles besproken. De petten gingen alleen af met het bidden voor en na het eten, en die van opa daarnaast alleen nog om het theelichtje uit te slaan. Bij zijn tweede vrouw Mietje Moras had Gerrit Jonker 2 dochters, Pietje die jong overleden is en Kniertje die is vernoemd naar Cunera Glas, haar grootmoeder. Kniertje was getrouwd met Klaas Molenaar. Ook in deze familie komt de Q voor, namelijk Rinus Molenaar en zijn zoon Rinus. Toen de generatie van mijn opa jong was vermaakte men zich in de spaarzame vrije tijd op iets andere manier dan de huidige generatie. Je had natuurlijk de jaarlijkse Warmenhuizense kermis en verder de kermissen in de buurtdorpen die werden bezocht. Zo heb ik mijn opa wel eens horen vertellen hoe ze met een schuit met jongelui naar de Schoorldammer kermis voeren. Al heel gauw stond Hendrik Groot voorop de plecht te roepen:Land in zicht". Gezellig buurten werd veel door jongelui maar ook door ouderen gedaan. Dan moest er soms iets bijzonders gepresteerd worden. Zo woonde er in de Krankhoorn, waar de familie Jonker toen nog woonde, ene Cornelis Opmeer. Die kon, staande in een grote ton, een mud tarwe zak van 80 kg.) op zijn rug hijsen. Deze Cornelis Opmeer was nog familie van de Jonkers. Later nadat opa en opoe op 't Bossie woonden werd er zomerdag, zittend boven aan de dijk, veel met Jan Stet gebuurt. Toen de firma Spaansen met de eerste bus in de regio reed, 12 persoons, bracht dat opa op het idee dat de hele buurt er dus in kon en organiseerde hij het eerste buurt uitje. Buurt uitjes waren vooral vlak na de oorlog heel populair in Warmenhuizen. Er moest door opa natuurlijk ook hard gewerkt worden want er waren daar aan de dijk 9 kinderen in zijn gezin geboren en die moesten elke dag te eten hebben. De oudste was Gert, geboren in 1904, begon na zijn huwelijk met Corrie Smit een kruidenierswinkel in Heerhugowaard-Noord. Jans, geboren 1906, huwde met Jaap Meier maar is daarna op nog jonge leeftijd overleden. Klaas, geboren 1907, huwde met Sijtje Schipper en werd tuinder. Qrien, geboren 1908, huwde met To Munster en werkte thuis op het bedrijf maar was in Warmenhuizen vooral bekend als loonploeger. Cor, geboren 1909, huwde met Marie Louter en was tuinder en veehouder. Mijn opa heeft toen hij in 1898 trouwde een huis laten bouwen aan de Westfriese Dijk op 'Bossie, 200 meter richting Krabbendam. Dit huis is door een oom van opa gebouwd, Cornelis Jonker, die hield van stevig timmerwerk, hij gebruikte lange spijkers die krulde hij om aan de achterkant voor extra stevige verbinding. Opa merkte eens op: "De spijkers zijn te lang" waarop Cornelis antwoordde: "ik hang er het niet an". Cornelis Jonker had een timmerwinkel in Tuitjenhorn die later is overgegaan naar Dirk Duin en later naar diens zoon Niek Duin. Het huis achter de dijk: vanaf links, Klaas Jonker, Opoe, Opa, Nienke de Vries, Piet Jonker en Mien jonker. -14-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 16