Dat Arie later zelfstandig schuitenmaker is geworden blijkt uit een verkoping in het boek "Warmenhuizen 4 eeuwen veldnamen". Daarin wordt vermeld in 1796: 'Voor Bartholomeus Glas verkocht aan Arie Jonker belendend met Jan Blankendaal ten zuiden' en '1832, eigenaren zijn de erven Arie Jonker'. Deze 2 vermeldingen gaan over de schuitenmakerij in de Krankhoorn welke later is overgegaan naar de familie Potveer. Zoon Gerrit die ook schuitenmaker was, wordt nog vermeld in een lijst van bedrijven te Warmenhuizen per 1 januari 1843 als schuitenmaker 14e klas, geen werknemers. Deze Gerrit Jonker was gehuwd met Hendrica van Mijteren, dochter van Krijn van Mijteren en Guurtje Hoogzaad. De voornaam Krijn is een afgeleide van de doopnaam Quirinus. Die heeft dus de "Q" in de familie gebracht. Je komt de naam nog veel tegen in onze familie, meestal in de naam Rinus. Deze Krijn, zoon van Gerrit Jonker, 3e in de generatie ook schuitenmaker, was gehuwd met Cunera Glas, waarvan verderop een bidprentje. De naam Cunera komen we later nog tegen in de familie als meisjesnaam Cuni. Deze Krijn was de laatste schuitenmaker in onze familie Jonker, in 1888 ging de schuitenmakerij over aan Frans Potveer, een telg uit een echte schuitenmakers familie. Meerdere zoons van hem hadden een schuitenmakerij, Gerrit in Avenhorn, Jan in Obdam, Siemen in Kalverdijk, Bertus in Warmenhuizen. Helaas betekende de grote ruilverkaveling uit de 60'er jaren van de vorige eeuw het einde van de schuitenmakerijen in deze regio. Gerrit Jonker, zoon van Krijn Jonker, mijn overgrootvader, stond ingeschreven als landman toen hij huwde met Trijntje Kruier. Landman zou je tegenwoordig tuinder of veehouder noemen. Hij heeft ook in de Krankhoorn gewoond in een stolp waarin later Klaas Ligthart heeft gewoond. Deze stolp en ook die van de familie Kuileboom zijn met Warmenhuizer kermis in 1947 volledig door brand verwoest. De schuitenmakerij van Potveer kon maar net behouden blijven. Zijn laatste levensjaren woonde Gerrit Jonker met Mietje Moras in de Fabrieksstraat op nummer 15. Met zijn eerste echtgenote Trijntje Kruier had Gerrit 3 kinderen. We zijn hiermee aangekomen in de tijd waarin oudere inwoners uit Warmenhuizen en Tuitjenhorn leden van de deze familie Jonker gekend hebben. Zoals bijvoorbeeld mijn opa Quirinus Jonker, in Warmenhuizen bekend als Krinus Jonker van 't Bossie.Trijntje Jonker, gehuwd met Thijs Tesselaar, later met Gert Groot en Gerrit Jonker, beiden woonden ze in Tuitjenhorn. Opa Gerrit Jonker, mijn overgrootvader. Trouwfoto van mijn Vader en Moeder Zittend vanaf links Opoe en Opa jonker en Mria Louter Ranzijn, zij was de Opoe van Moederskant.en draagt hier nog steeds de Westfriese kap. -13-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 15