met rode en gele producten begon een periode van het z.g. omleggen. De schuren waren niet gekoeld, dus de producten waren onderhevig aan bederf. Daarom werd alles in die wintermaanden stuk voor stuk nagekeken, zo nodig opgeknapt en weer opgestapeld. Monnikenwerk, en daar kon vader je niet bij gebruiken. Alleen als er op de Veiling in Warmenhuizen door vader kool moest worden verkocht, mocht je helpen met inladen van de schuit. Dat moest voorzichtig gebeuren, want je mocht de kolen niet beschadigen. Er is veel veranderd (verkaveling) en het is allemaal groter en gemakkelijker verschil met mijn herinnering. Toen werd geworden. Maar als dan de borden met de kool mandje voor mandje naar de boet k'e' °P c'e we9 er weer staan, moet ik of dars gebracht en in 4 of 5 'walen' weer terugdenken aan vroeger, prachtig opgestapeld. Geweldig vakwerk Behalve veel beroerde omstandigheden is was het. Als dan uiteindelijk alle kool van er toch ook wel wat romantiek verdwenen, de akkers was gehaald en de boet vol laag N.B. Er is een straat in onze gemeente met de naam "Koolben". Wij spraken altijd over "mand". Wat is het juiste woord? Een tuinderszoon die zelf geen tuinder werd. Cees van den Berg. Als de schuiten vol waren werd de vaartocht naar huis weer aanvaard. Daar begon een ceremonie in omgekeerde volgorde. Er kwam een brede plank over de schuit, met 4 of 5 manden er op en daar gingen de kolen in en werden gesorteerd naar grootte en dan naar de schuur gebracht. Ik ben nog wel eens wezen kijken in zo'n moderne koolboet van tegenwoordig. De wagens met de kuubskisten worden naar binnengereden. De heftruck haalt ze van de wagen en stapelt ze 3 of 4 hoog op. Ze blijven daar staan tot de kool verkocht is en afgeleverd moet worden. Wat een -9-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 11