MUSEUM SURMERHUIZEN IN EENIGENBURG. Op aile zondagen van 6 april t/m 28 september van 11.00 - 17.00 uur is de tentoonstelling "Van de wieg tot het graf" te bezichtigen. Een tentoonstelling in het kader van het "Jaar van het religieus erfgoed", met objecten uit particulier bezit en werken van regionale kunstenaars. Zie ook de website www.eenigenburg.nl VAN TUITJENHORN TOT KUIPERGORDEL Het leven van prof. Dr. Gerard Kuiper Lezing op 1 maart 2008 op de jaarvergadering van de H.V.H. Hier volgt een samenvatting van de heel interessante lezing van Henk Torenvlied over het leven, het werken en de niet geringe wetenschappelijke prestaties van Prof. Gerard Kuiper. Gerrit Pieter Kuiper (Tuitjenhorn, 7 december 1905 - Mexico-stad, 23 december 1973) was een Amerikaanse astronoom van Nederlandse afkomst. Hij werd geboren in het Noord-Hollandse Tuitjenhorn (Gemeente Harenkarspel). Naar hem is de Kuipergordel genoemd. Kuiper was een periode werkzaam bij de Leidse sterrenwacht en was tevens hoogleraar te Chicago in de Verenigde Staten. Van 1935 tot 1937 was hij assistent in het Lick Observatory in Californië. Twee jaar later verkreeg hij het Amerikaanse staatsburgerschap. In de oorlog toegevoegd aan de staf van het Amerikaanse leger in Engeland i.v.m ontwikkeling van de radar, terug naar Amerika In januari 1945 maakte hij deel uit van "Alsos Mission of U.S.". Daar bestond onder andere zijn taak uit het achterhalen hoever de Duitsers gevorderd waren met het ontwikkelen van een atoombom. Hij opereerde direct achter het front. Ook moest hij, voor Amerika belangrijke, Duitse geleerden op transport naar de Verenigde Staten proberen te zetten. Van 1947 tot 1949 fungeerde hij als hoofd van het Yerkes Observatory en van 1957 tot 1960 van het McDonald Observatory. Als hoofd van het onderzoeksprogramma van de National Aeronautic and Space Administration's Ranger hield hij zich bezig met het onderzoek naar planeten, kometen, planetoïden en maankraters. Hij stelde een theorie samen over het ontstaan van planeten. In 1951 suggereerde hij het bestaan van een brede gordel van komeetachtige, uit rots en ijs bestaande objecten en planetoïden buiten de baan van de planeet Neptunus. Het bood onder meer een verklaring voor de vorming van de dwergplaneet Pluto. In de gordel zouden eveneens kometen kunnen ontstaan. Het bestaan van de Kuipergordel, zoals het gebied genoemd werd, werd pas ruim 40 jaar later bevestigd met de ontdekking van een tweede object (naast Pluto en haar maan Charon). Daarna is het bestaan van nog meer objecten in de gordel aangetoond. Henk Torenvlied. -3-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 5