in de modderlaag gehouden, juist daar waar de paling, als het koud is, graag verblijft en hooguit zijn kop er bovenuit steekt. Met een lang touw door het oog trok een tweede man het apparaat over en door de modderlaag waarbij de paling tussen de tanden werd gevangen. Naast de trekelger kenden de stropers ook de "steekelger" zie foto, in de hand van Piet Smit. Dat apparaat was zo mogelijk nog dieronvriendelijker, let u op de geniepige weerhaakjes tussen de bladen waaruit ontsnappen onmogelijk is. Deze elger is inmiddels door Piet aan de vereniging geschonken, en werkte ongeveer hetzelfde, hij werd meestel vanuit een schuitje in de modder geprikt. Elger is eigenlijk Aalgeer, vistuig in de vorm van een hark. En een Geer is in het algemeen iets wat schuin wegloopt. (Oosthoeks encyclopedie). Overigens was het vervaardigen van een steekelger een stukje vakwerk waarbij de smid een staf gloeiend ijzer met een beitel in drie delen spleet, de onderste delen werden flinterdun uitgesmeed en van weerhaken voorzien W.L. Ons land was toen in oorlog en het werd zwaar bezocht Pas met miljoenen doden werd het weer vrij gekocht Maar 't blijft toch eigenaardig en 't is niet kwaad bedoeld Maar juist toen in die oorlog heb ik me pas VRIJ gevoeld evacué bij Bakker Mooij in de Vincentiusschool.) WIE O WIE Het in de laatste nieuwsbrief afgedrukte voorwerp met de vraag "wat is dit ?"heeft naast een aantal juiste antwoorden maar een foute suggestie opgeleverd, het zou een apparaat zijn voor het zichten van graan en het bijeen harken van de laatste resten. Juist was het antwoord van Piet Dekker van de Bogtmanweg, van Nic Bes van de Rijperweg en van Piet Smit van het Angelapark. die vroeger het ding gebruikten om paling te stropen. Het is een Elger, beter een "Trekelger" met een eraan bevestigde lange stok werd het ding door iemand die langs de oever liep onder water, (op de foto Theo van der Meer. Als 10 jarig jongetje was hij als Warmenhuizen. Later kwam hij terug als hoofdonderwijzer aan Theo van der Meer -22-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 24