niks voor ons, maar omdat we mekaar veul zien en overal graag over mee wulle klesse, kenne we dat hier ventilere. Want we denke, net as iederien, dat we overal verstand van hewwe. Jaap en ik zien mekaar nag alders we doen welders koppiese bai mekaar en seumers neme we de fiets en raie deur ut ambacht. Heel mooi meistentoids, die z'n kool staat 'r goed bai. En un aar z'n eerappels konne wel wat beter. O en deer hewwe ze un nuwe boet bouwt, 't gaat zeker goed, zo word ur den keken en praat. Nou kwam Jaap vlede week op de fiets, en bai 't ofstappe docht ik nag 't loikt wel wat ongemakkeluk te gaan dus ik vroeg "is er wat met je bien of zo?". Hai most lache, nei zoide ie, niet met me bien maar met me klomp. D'r zit un barst in de kap en as ik nou wat drukkug doen den ben ik bang dat de kap van me klomp d'r ofbreekt. Deerom kom ik bai jouw op de koffie, die zei wel bruin weze en je hewwe nag wel 'n beetje goeie Houtloim. Nou dat klopte allegaar dus wai nei de koffie nei de boet. De klomp werd gnap rippereerd. Oizerdreidje over de kap en loim in de barst van de klomp. En we hadde ut vanzelluf over vroeger toen iederien op klompe liep. Je ging op klompe nei skool en ok nei de kerk De gang in skool en ut portaal in de kerk stonde vol. Net zo goed as bai de dokter in't hossie voor de wachtkamer. Tuinders liepe allegaar op klompe en ok de smid had klompe an, Zwarte, want d'r ware toch verskille. Je had ongevurfde en mooie géél gevurrufde en zwarte met un leren band over de vreef. Manne klompe, kinder klompe, mooie vrouwe klompe, die ware meistens toch wat ligter. Gert had d'r alders un boek over lezen en ok in "Zicht" heb ur jare terug un artikeltje over staan vertelde ie zo langs z'n neus weg. Klompe werde maakt in Brabant, ut was un zogenaamde huisindustrie, hard en lang werreke en amper 10 gulden in de week verdiene. "Weer maakte ze klompe van?" vroeg Jaap, nouw, meistentoids van Willege of Popelierehout" zee Gert. Ut is oigenaardig as je je d'r in verdiep. Ik denk weldurs zouwe ze eerst op 'n plankie met deer overheen un reep Knoinehuid lopen he we. "Ik weet 't niet" zee Jaap, "zou best kenne vanzelf". Maar ik gaan op m'n klompe weer op huis an, "hoe groot is de schade Gert most lache, vroeger was ut voif cent, maar voor jou een kloin rood kooltje as je weer durrus langs kom. Twei dage later hing d'r un plestiek zak met un kooltje en un bossie wortele an de achterdeur, briefie d'r bai: "bedankt, dut komt uit ut koelhuis van m'n zeun maar de dank is van moin". J en G Altijd op "Hutte" (Klompen), Willem en Kees Gutkeren Klaas Groot. -17-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 19