te houden totdat Cor ervoor klaar zou zijn om met pensioen te gaan. Maar Cor had geen oren naar pensioen. Zelfs na een lichte hersenbloeding bleef hij een kruidenier in hart en nieren totdat hij na een kortstondig ziekbed met kanker in zijn huisje overleed. Hij was toen ongeveer 75 jaar. Kort nadat ze hem van zijn eilandje in het midden van het dorp hadden weggedragen is zijn huisje met winkel omvergeduwd om plaats te maken voor een parkeerterreintje. Dat was het einde van Cor. Dat was ook het einde van de boodschappen-bestelboekjes in de keukenlaatjes. Dat was het einde van de Nederlandse kruidenier. In nog minder dan een mensenleven is er veel veranderd voor de dorpelingen. Het dorp van toen heeft zich gaandeweg aangepast aan een andere tijd. Een tijd waarin Jan, Jaap, en Anne verplicht zijn een identificatiebewijs op zak te hebben en een tijd van pinpasjes waarmee je geld uit de muur kunt halen. Het handwerkje is vervangen door een laptop. De telefooncel is vervangen door het mobieltje. Prijsstikkers zijn vervangen door streepjescodes. Het plasma breedbeeld met kabelontvangst en zapper maakt de televisie met twee draaiknoppen en pootjes een vage zwart-wit herinnering uit een kleurrijk verleden. De winkeltjes zijn verdwenen. De dorpelingen zijn gegaan van lokaal naar globaal. Ze werken nu digitaal op grotere schaal. Ze worden gebombardeerd met een overmaat van informatie, en ze worden vermoeid met discussies over integratie. Ze vertoeven nu in een tijd van EU en Euro, een tijd van World Wide Web en wereldreizen. Velen zijn vergeten dat in "Het Dorp van Toen" de middenstanders met een klein winkeltje samen met de boeren met een kleine stal een groot deel van het dorpskarakter bepaalden. Deze mensen zijn voor altijd uit het dorpsgebeuren verbannen. Er woont een nieuwe generatie voor wie het dorp van nu "gewoon" is. Dineke Francis dinekefrancis@gmail.com Indiana, USA Zomer, 2000 UITKOMST VAN ONDERZOEKINGEN IN HET REKERMOND PROJECT DEEL 2. 's Gravenhuys ten Nyewendoren. Het "huis" van de graaf in de streek Nuwendoorn. Als vervolg op het vorige artikel in "Zicht op Haringcarspel" zijn er nieuwe ontdekkingen over de overblijfselen van het kasteel Nuwendoorn (1282 - 1367) van Floris V dat tussen Krabbendam en Eenigenburg ligt aan de Westfriesedijk. Als we het manuscript van onderzoeker Cees Wagenaar doorlezen, dat de redactie in januari 2007 gekregen heeft van Klaas Westra Jbz. uit Krabbendam, dan zijn er toch weer nieuwe nog niet gepubliceerde gegevens die in dit artikel worden uitgelegd. Origineel is het 'sGravenhuys ten Nyewendueren - Niwendueren - Nyewendoren - Nieuwentoern. Melis Stoke hofdichter en klerk van de graven vanHolland en later van de graven van Henegouwen, gebruikte in zijn Rijmkroniek diverse benamingen voor het land waarop het kasteel stond. De kroniek ontstond in enkele opeenvolgende stadia. In 1280 - 1282 schreef een anonieme auteur werkzaam aan het hof van graaf Floris V, een berijmde kroniek over de vroegste geschiedenis van Holland tot het jaar 1205. In 1301 - 1302, in of kort na 1305 en in 1311 - 1314 vervaardigde Melis Stoke drie maal een vervolg op die eerste kroniek, waarin hij verslag doet van de gebeurtenissen die zijn voorgevallen sinds 1205. Nyewendoren (de benaming van het land betekent verhoging) was een buurtschap wat bestond uit het eerste Krabbendam met veel hoog land er omheen van ongeveer 1 km. in omtrek, en lag gedeeltelijk in de nog niet bedijkte Zijpe. Het kasteel lag er bijna centraal in, bedenk wel dat de huidige Westfriesedijk in die tijd nog niet bestond. -li-

Zicht op Haringcarspel | 2008 | | pagina 13