HET LEVEN VAN EEN JONGEN UIT SINT-MAARTEN Door Ina Broekhuizen-Slot. Op zaterdag 24 februari 2007 overlijdt mijn oom Pieter Blaauw, de enige broer van mijn moeder Adriana Jacoba Blaauw. Als voorbereiding op de woorden die ik wil spreken bij de begrafenis zoek ik de foto's weer op, die hij me een paar jaar geleden meegaf. Gelukkig heb ik toen ook alle namen opgeschreven van de personen die erop staan. Want oom Piet wist nog veel van vroeger: namen, bijzonderheden van de betrokken familieleden, details. Ik bekijk die foto's en denk terug aan dat kleine dorp in de kromming van de Westfriese Omringdijk: Sint-Maarten. Deze overpeinzingen én de fraaie afbeeldingen uit de twintiger en dertiger jaren van de vorige eeuw brengen me ertoe onderstaand artikel te schrijven. Grootvader Pieter Blaauw wordt op 1 januari 1876 benoemd tot brievengaarder te Sint Maarten op een jaarlijks tractement van driehonderd gulden. Hij heeft de plicht 'te voorzien in de kostelooze bestelling van alle brieven en drukwerken zonder onderscheid, mede te Valkoog, in de dagelijksche ligting der aldaar geplaatste brievenbus en in de uitvoering tweemaal daags van den bodenloop op Schagen. De benoemde zal het kantoor houden in een afzonderlijk daartoe ingerigt locaal, inwendig niet voor huisgenooten of vreemden toegankelijk, in dier voege dat het geheim en de veiligheid der correspondentie op een afdoende wijze verzekerd is.' (Extract uit het register der resolutiën van de Minister van Financiën, afdeling Posterijen, 23-11- 1875). De familie Blaauw en de PTT Adriana Jacoba, of Zus zoals ze genoemd werd, (22-09-1913) en Pieter Blaauw (19-07- 1918) zijn kinderen van Adriaan Pieter Blaauw en Clazina IJff. Ze worden geboren in het postkantoor aan de Lutjeweg, waar hun vader kantoorhouder is. De familie Blaauw is in die jaren bijna synoniem aan de PTT. Op 18 december 1888 overlijdt Pieter Blaauw aan een longontsteking. Hij is dan 47 jaar oud. Zijn vrouw Adriana Jacoba Blaauw-Keuken blijft achter met zeven kinderen. De weduwe Blaauw wordt met ingang van 1 februari 1889 benoemd tot opvolger van haar man. Met hulp van haar kinderen weet zij de werkzaamheden voort te zetten. Haar vier zoons komen allen in dienst van de PTT. Jan Blaauw als postconducteur in Utrecht, Willem Blaauw als kantoorhouder in Sint-Maartensbrug, Gerrit Blaauw als kantoorhouder in 't Zand en Adriaan Pieter Blaauw als kantoorhouder in Sint Maarten. Een groot deel van het oude huis wordt gesloopt en pal ervoor wordt een nieuwe woning gebouwd (ik dacht door aannemer De Geus uit Sint Maarten) met in de uitbouw links het postkantoor. Een dee! van het oude huis blijft staan, daarin woont opie Blaauw. Op 1 juni 1909 wordt 'opie Blaauw' eervol ontslagen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In haar plaats wordt haar zoon Adriaan benoemd. Winter in Sint Maarten: raadhuis en kerk. Kinderen, v.l.n.r. o.a. Jaap Hoogland, Menno Roosma, Piet Blaauw (op de slee), Tiny Roosma, Cor van der Ham (met schaatsen). Bij de deur mevrouw De Mayer, zij bewoonde de woning boven het raadhuisje. -5-

Zicht op Haringcarspel | 2007 | | pagina 7